reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Google, İsrail ordusu ile yapılan sözleşmeyi protesto eden çalışanını kovdu

 - Güncelleme: 09 Mart 2024 10:38

İnternet devi Google, resmi olarak doğrulandığı kadarıyla İsrail ordusu ile yapılan sözleşmeyi protesto eden bir çalışanını işten çıkardı.

Google, şirketin şu an Filistin işgaliyle meşgul olan İsrail ordusu için yaptığı çalışmaları aşağıdaki videoda görebileceğiniz şekilde protesto eden bir çalışanını kovmuş durumda. Google’ın İsrail tarafındaki yöneticinin yaptığı sunum sırasında ayağa kalkan bir Google Cloud mühendisi, “Soykırıma ya da gözetlemeye güç veren bir teknoloji geliştirmeyi reddediyorum” diye bağırdı. Bu konuda bir açıklama yapan Google sözcüsü Bailey Tomson, “Konu ne olursa olsun bu davranış doğru değil ve politikalarımızı ihlal ettiği için çalışanımızın işine son verilmiştir.” dedi. Aktarıldığı kadarıyla kovulan mühendis etkinlikte İsrail hükümetinin Google ve aynı zamanda Amazon’un bulut hizmetlerine erişim için imzaladığı 1,2 milyar dolarlık sözleşme olan Project Nimbus’u protesto etti. Project Nimbus, “Filistinlilerin daha fazla gözetlenmesine ve haklarında hukuka aykırı daha fazla veri toplanmasına aracılık edecek” denilerek daha önce de hem çalışanlar hem de şirket dışındaki kişiler tarafından sık sık protesto edilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google geçtiğimiz dönemde çok sayıda geniş çaplı işten çıkarma da yaptı. Hatta firma açıklandığı kadarıyla bu işten çıkarmalar için milyarlarca dolar harcadı. İnternet devi yapılan analizlere göre 2023’te yaptığı 12 bin civarındaki işten çıkarmayı tamamlamak için tam 2,1 milyar dolar kadar para harcamış durumda. Firmanın 2024 kapsamında yaptığı işten çıkarmalar içinse şimdiden 700 milyon dolarlık bir harcama gerçekleştirdiği aktarılıyor.

Çalışanları ile yolları ayırırken onlara vermesi gereken tazminatlar ve bazı diğer yasal ödemeler bulunan firma, bu işten çıkarmalar ile elbette uzun vadede tasarruf ediyor ancak tek seferde yapılan büyük işten çıkarmaların maliyeti gerçekten yüksek görünüyor. Bu arada bugün ödeme devi PayPal’ın 2.500, Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in şirketi Block’un ise 1.000 kadar çalışanı ile yollarını ayırdığı da duyuruldu.

Google gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER