reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Honda, otonom iş aracıyla geleceğin çalışma sahalarını gösterdi

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Honda, geleceğe yönelik çalışmalarına aktif olarak devam ediyor. İşte karşımıza çıkan son gösterim;

Honda, geliştirdiği Autonomous Work Vehicle (AWV) aracı ile aktif olarak testler yaptığını açıkladı ve ABD merkezli son testlerden yukarıdaki videoyu paylaştı.

Firmanın dört tekerlekli bir arazi aracı üzerine kurulan geliştirme prototipi, tamamen elektrikli temelde hazırlanmış ve amacı direkt olarak çalışma alanlarındaki rutin taşıma görevlerini üstlenmek. Bunun için otonom yani sürücüsüz tasarlanan araç, sürekli yapılması gereken taşıma görevlerini tek başına üzerine alabiliyor.

Bu sayede büyük zaman ve para kazancı getireceği aktarılan araç, mevcut haliyle 399 kg taşıyabiliyor ve istenirse 750 kg yük çekebiliyor. 45 km kadar menzil getiren ve 6 saat içerisinde şarj edilebildiği açıklanan Honda imzalı AWV, otonom kontrol için normal ve üç boyutlu kameralar ile GPS donanımlarından yararlanıyor.

Elbette uzaktan programlanabilen ve kontrol edilebilen bu ufak taşıma aracı, geleceğin çalışma sahalarını gözler önüne seriyor ve firmaya bir test platformu oluyor.

Honda geçtiğimiz ay bazı gelecek hedeflerini paylaştı

Honda, çoğu kişi tarafından bir otomobil firması olarak tanınıyor. Ancak firma birçok farklı alanda dünya devi konumunda yer alıyor. Maddi olarak çok iyi durumda olan dev üretici, kısa süre önce bunun etkisiyle önümüzdeki 6 yılda arge için 45 milyar dolar bütçe ayıracaklarını duyurdu.

Firma bu büyük harcama ile özellikle eVTOL olarak geçen, tamamen elektrik gücüyle dikey olarak kalkıp iniş yapabilen, uçarak yol alabilen uçan araçlar üzerinde çalışmalar yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürpriz olmayacağı üzere uçan taksi alanına da odaklanacak dev üretici, burada sürecin geleceğini 2025 öncesinde belirlemek istediklerini aktarıyor. Şimdilik tamamen elektrik ile 10 km’lik menzil sunan uçan araçlar üzerine odaklanan şirket, bunu içten yanmalı motor ile destekleyerek 400 km menzile ulaşabileceklerini belirtiyor.

eVTOL araçlara ek olarak uzaya çıkış yapabilecek yeniden kullanılabilir roketler ve robotlar gibi gelecek alanlarına da yatırım yapacaklarını açıklayan Honda, robot tarafında ellerini insan gibi kullanabilen seçenekler planlıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yapay zeka destekli robot süpürgesi