reklamı kapat

POPÜLER

ISS

Durum kötüleşiyor; uzay çöpleri ISS için yörünge değiştirtti

Yıllardır aktif hizmette olan Uluslararası Uzay İstasyonu ya da kısa adıyla ISS, son dönemde daha fazla tehlike atlatmaya başladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu / ISS için kısa süre önce NASA tarafından bir yörünge değişikliği yapıldı. 23 yıldır uzayda yer alan Uzay İstasyonu, sürekli olarak uzay çöplerinin çarpma riski altında bulunuyor.

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu için şimdiye kadar 30 farklı yörünge değişikliği yaptığı aktarılıyor. Bunların üç tanesinin 2020 içerisinde yapıldığı, sonuncunun ise Çin tarafından patlatılan Fengyun-1C uydusunun saçılan parçalarından kaçınılmak için gerçekleştirildiği aktarılıyor.

Bu işlemin Russian Progress uzay aracının motorlarıyla yapılan ateşleme ile gerçekleştirildiği NASA’nın verildiği bilgiler arasında yer alıyor. Yörünge değişikliği için uzay aracındaki motorların 6 dakika boyunca açık kaldığı da sınırlı sayıdaki verilerden oluyor.

Uzay çöpleri özellikle son yıllarda büyük sorun olmuş durumda. Bunu çözmek adına çalışmalar sürüyor ancak Dünya yörüngesi kullanılmayan, parçalarına ayrılan uzay çöpleriyle kaynıyor. ISS’in her uzay çöpünden kaçamadığını da belirtelim. Bazı parçalar istasyona önemli zararlar verebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, kısa süre önce Crew-3 göreviyle ISS bünyesinde yeni astronotlar çıkardı

SpaceX, bilmeyenler için uzaya ilk defa Crew Dragon uzay aracı ile Bob Behnken ve Doug Hurley‘i çıkarmıştı. Bu tam anlamıyla ilk deneme göreviydi. Daha sonra firma Crew-1 isimli görev kapsamında astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi‘yi ISS’e taşıdı.

Geçtiğimiz aylarda yapılan Crew-2 göreviyle ise Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet ISS’e ulaştırılmıştı. Bu görevlerde Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon kapsülü kullanıldı.

Crew-3 görevinin ilk kısmı ise yaşanan bazı ertelemeler sonrasında başarıyla sonuçlandı. Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bu sefer Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron ve Matthias Maurer (Fotoğrafları yukarıda) gönderildi.

ISS’e kenetlenmesi sorunsuz tamamlanan ekip, ISS’in en yeni üyeleri oldu ve nefes kesici bir manzara eşliğinde birçok bilimsel araştırmaya imza atmak için hazır hale geldi. Bu dört kişilik ekip, ISS bünyesinde herhangi bir sorun olmaz ise 6 ay boyunca kalacaklar.

Son görev için yayınlanan canlı yayın akışı: