reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

ABD’de destek paketiyle Huawei ekipman temizliği başlayacak

ABD ambargosu altında bulunan Huawei, ABD’de istenmeyen firma olmaya devam ediyor. Bu açıdan yeni bir adım daha geliyor.

Huawei, ABD’de ulusal güvenliğe risk olarak görülüyor. Bu konuda halen somut kanıtlar yok ancak ABD’li yöneticiler Trump döneminde alınan bu karardan dönmek istemiyor.

Huawei’ye karşı görüşlerin elbette ABD’de bir aşaması daha bulunuyor. O da ABD’de aktif olarak kullanılan Huawei imzalı ağ ekipmanlarının temizlenmesi. 

İşte bu konuda FCC 1.9 milyar dolarlık bir fon ayırmış durumda. Bu fon ile ABD’deki tüm firmaların kullandıkları Huawei’nin ağ çözümlerini değiştirmesi isteniyor.

Yakında başlayacak süreçte Huawei’yle beraber ZTE tarafından üretilen ağ ekipmanlarının güncellemesi de hedefleniyor. ABD, yerel iletişim ağlarında kara listeye aldığı Çin merkezli hiçbir firmanın donanımını istemiyor. Peki neden?

Ülke bunlar üzerinden Çin’e bilgi aktarıldığını iddia ediliyor. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi bu konuda herkese açık bilgiler paylaşılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei üzerinden Honor da halen ambargo riski altıda

Artık gerçek anlamda Huawei ile bir bağı kalmayan Honor, buna rağmen eski şirketi üzerinden hedef tahtasına konuyor. Biliyorsunuz Honor’un yeni ürünleri Android lisansına sahipler. Yani yeni cihazlarda Google servisleri ve hizmetleri ile Play Store uygulama marketi sorunsuz olarak çalışıyor.

Ancak bunu gerçek anlamda istemeyenler de bulunuyor. Geçtiğimiz ay ortaya çıktığı kadarıyla ABD’li bir grup siyasi, Honor’un Huawei’nin yer aldığı yasaklılar listesine alınmasını istiyor.

Çin devletine bağlı” şeklinde altı doldurulamayan görüşlerin olduğu şirket, bahsettiğimiz grup tarafından Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı‘na şikayet edilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın ise bu şikayetlere nasıl cevap vereceği ise halen kesin değil. Çünkü geçtiğimiz hafta, yetkili kurumların halen Honor’u ambargo kapsamına alıp almama konusunda kararsız olduğu aktarıldı.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi