reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei tarafına ABD’den kötü haber

Teknoloji dünyasının 2019’da en çok tartışılan isimlerinden Huawei, ABD’den kötü bir haber aldı. Firma ABD’de tam anlamıyla hiç istenmiyor.

Huawei için uzun süredir ABD’li yetkililer tarafından ulusal güvenliğe risk oluşturuyor tarzında açıklamalar yapıyor. Burada firma ürettiği ağ ekipmanları ile Çin’e bilgi sızdırmak ile suçlanıyor. Ancak biliyorsunuz bunların hiçbiri açık ve net kanıtlar ile ispatlanmış ya da kamuoyunun karşısına çıkarılmış değil. Sürekli olarak firmaya yönelik suçlayıcı “iddialar” yöneltiliyor ancak bunlara rağmen Huawei 170 farklı ülkeye iş yapmayı sürdürüyor. Ancak ABD şirket ile olan bağını kesmeye kararlı durumda. Çünkü kısa süre önce ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin Huawei ve ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak diğer firmaların ürünlerini satın almasını engelleyen yasa tasarısını oy birliği ile kabul etti. Bu yasa tasarısının kısa süre içerisinde yüzde 100 kesin olarak senatodan da onay alacağı aktarılıyor. Bu arada ABD’li küçük telekomünikasyon sağlayıcılarına 1 milyar dolar yardım yapılarak “şüpheli iletişim araçlarını” kullanımdan kaldırılması da öngörüyor. Bu firmalar hali hazırda uzun süredir sistemlerini Huawei’nin ekipmanlarında temizlemek için çalışıyor. Yeni yasa ve yardım ile süreç daha hızlı olacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için 2020 de kolay geçmeyecek

Konu hakkında yapılan açıklamada “ABD’nin kablosuz geleceği için ağlarımızı yabancı müdahalesinden korumak son derece önemli. Huawei gibi firmalar ABD’nin ticari ve güvenlik çıkarlarına büyük bir tehdit oluşturuyor çünkü iletişim sağlayıcılarımız bu firmaların cihazlarını kullanarak operasyonlarına devam ediyorlar” denildiği aktarılıyor. 5G konusunda dünyanın bir numaralı ismi olan Huawei’nin ABD’de temelli olarak dışlanması, Huawei’den çok ABD’nin 5G altyapısına bir darbe vuracak gibi görünüyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi halen Huawei’nin suçlandığı şeyler tam olarak açık şekilde gözler önüne serilmiyor. Buna karşın ABD’nin Huawei’ye yönelik geniş çaplı ambargosu sürüyor.

İlginizi Çekebilir

Tesla’nın yeni aşırı fütüristik aracı 

İLGİLİ HABERLER