reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro hakkında ortaya çıkan ilginç Amerika detayı

ABD ambargosunun yaraladığı amiral gemisi akıllı telefon Huawei Mate 30 Pro, yapılan incelemeye göre ABD’den bağımsız bir model.

Huawei Mate 30 Pro, incelemesine burada yer verdiğimiz yılın en iddialı ancak “kanadı kırık” akıllı telefonu konumunda yer alıyor. Bunun da arkasında hep söylediğimiz gibi telefon için Android lisansının alınamamış olması yer alıyor. Bu yüzden telefonda Play Store başta olmak üzere Google servisleri ve birçok uygulaması çalışmıyor. Türkiye’de de bu durumdan dolayı satılmayan cihaz, söylendiği kadarıyla donanımsal anlamda ABD’den bağımsız bir cihaz. Huawei’nin Mate 30 Pro öncesinde ABD üretimi donanımları kullandığı (Özellikle ağ bağlantısı konusunda), yeni modelinde ise ABD’den “donanım anlamında” tamamen bağımsız hale geldiği aktarılıyor. Firma yazılım tarafında şu an telefonlarının merkezini Google imzalı Android üstüne kurmaya devam ediyor. Ancak bunun da HarmonyOS ile önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde değişmesi bekleniyor. İşte o zaman yüzde 100 bağımsızlık geliyor. UBS ve Fomalhaut Techno Solutions tarafından verilen bu bilgi Huawei’nin geleceği için önemli görünürken, söylendiği kadarıyla firmanın 5G ağ ekipmanları da ABD’den bağımsız hale gelmiş durumda. Bu da firmanın olası ABD hamlelerine karşı elini oldukça güçlendiriyor. Firma 5G konusunda lider konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 Pro kamera donanımıyla fark yaratan bir model

Modelin arkasındaki yuvarlak modülde 1/1.54 inç ve 1/1.7 inç gibi büyük sensörlere sahip 40 megapiksel F1.8 ultra geniş açı + 40 megapiksel F1.6 geniş açı + 8 megapiksel F2.4 telefoto + 3D derinlik sensörü yer alıyor. Bu kombinasyon ve CPU, GPU ile özel yapay zeka birimlerini bir arada kullanarak telefon 7.680 fps yavaş çekim video kaydedebiliyor. Bu da modelin en çok ses getiren detayları arasında bulunuyor. Şu an bu kadar yüksek hıza ulaşabilen başka hiçbir akıllı telefon bulunmuyor.

İlgili Video