reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P50 Pro

Huawei, telefon tarafında bir ambargo etrafından dönme yolu buldu

ABD ambargosu altında bulunan Huawei, ABD’de olumlu adımlar gelmeyince telefon tarafında farklı adımlar planlamaya başladı.

Huawei, ortaya çıktığı kadarıyla telefon tarafında süregelen ambargonun etrafından dönmek için bir yol buldu. Söylendiği kadarıyla firma akıllı telefon tasarımlarını (Donanım odaklı) başka firmaları lisanslamak istiyor. 

Bu sayede Huawei’nin akıllı telefon tasarlamaya devam edebileceği, Huawei’nin ambargo nedeniyle erişemediği parçaları ise lisansı elde eden diğer firmaların satın alacağı aktarılıyor. Bu sayede tek bir telefon üzerinden ortak tedarik ile çift taraflı bir kazanım planlanıyor.

Bu sürecin arkasında ilk olarak  China Postal and Telecommunications Appliances Co ya da PTAC’ın yer alacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Huawei’den ise konu hakkında henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak firma bu şekilde ismi yüksek ihtimalle önde olmayacak olsa da telefon tarafında öne çıkmaya devam edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için kısa süre önce de iyi bir haber gelmedi

Huawei, ABD’de halen ulusal güvenliğe risk olarak görülüyor. Bu konuda herkese açık paylaşılan somut kanıtlar yok ancak ABD’li yöneticiler Trump döneminde alınan bu karardan dönmek istemiyor.

Bu konu en son ABD’de başlayan bir temizlik operasyonu ile gündeme gelmişti. ABD’de aktif olarak kullanılan Huawei imzalı ağ ekipmanlarının temizlenmesi için bir fon oluşturulmuştu

Direkt olarak FCC tarafından yürütülen bu konuda 1,9 milyar dolarlık bir fon ayrıldı. Bu fon ile ABD’deki tüm firmaların kullandıkları Huawei’nin ağ çözümlerini değiştirmesi isteniyor.

Bu süreçte Huawei’yle beraber ZTE tarafından üretilen ağ ekipmanlarının güncellemesi de hedefleniyordu. Peki neden? Ülke bu ekipmanlar üzerinden Çin’e bilgi aktarıldığını iddia ediyor. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi bu konuda herkese açık bilgiler paylaşılmıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD başkanı Joe Biden, hepsinin üstüne Secure Equipment Act merkezli bir yasaya imzasını attı. Yeni dönemde FCC, ulusal güvenliğe risk taşıyan hiçbir lisans başvurusunu kabul etmeyecek. Artık içerisinde hükümet fonu olmayan hiçbir iletişim / ağ sistemi konusunda FCC’den Huawei ya da ZTE gibi firmalara izin çıkmayacak.

Bu son adım ile “Huawei loophole” olarak aktarılan açığı kapattıklarını açıklayan FCC yetkilisi Brendan Carr, ülke ağlarında Huawei’nin ya da ZTE’nin hiçbir ürününü / donanımı görmek istemediklerini de söylüyor.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi