reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei, ambargo altıda yaşadıkları mevcut en büyük sorunu açıkladı

ABD ambargosu altında bulunan teknoloji devi Huawei, bu konuda yeni bir açıklama yaptı ve mevcut en büyük sorunlarını açıkladı.

Huawei’nin telefonlarına Android lisansı ambargo sürdüğü için verilmiyor. Ancak firma bunun üstesinden gelebiliyor. Firma yeni modellerinden Android’i kaldırıyor. Bunun yerine Huawei telefonlarda artık Harmony OS işletim sistemi kullanılıyor.

Ancak donanım tarafında etrafında dönme kolay değil. Bu konuda bir açıklama yapan firma, ambargo altıda yaşadıkları mevcut en büyük sorunu “işlemci bulamamak” olarak açıklıyor.

Bunu direkt olarak telefon tarafı için açıklayan Guo Ping, Huawei’nin kendi işlemcisinin tasarlayabileceğini ancak ambargo nedeniyle kimsenin onlar için üretim yapmayacağını açıklıyor. Ping, işlemci üretiminin her aşamasıyla tamamen Çin içerisinde üretildiği günü iple çektiklerini de aktarıyor.

Biliyorsunuz Çin bu konuda uzun zamandır büyük yatırımlar yapıyor. Ülke henüz rakipler kadar iyi durumda değil ancak gelecekte Çin’de üretilecek işlemciler tamamen ABD’den bağımsız hale gelecek.

Huawei’nin yeni telefonlarında Kirin ve Snapdragon işlemciler bir arada kullanılıyor ancak yine de yüksek miktarda çip bulunamıyor. Firmanın alabildiği Snapdragon işlemcilerde de yine ambargo nedeniyle 5G desteği bulunmuyor. 5G’de dünya devi firma elbette bundan hiç hoşlanmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ile bağı kalmayan Honor için da ambargo isteniyor

Artık Huawei ile bir bağı kalmayan Honor, buna rağmen eski şirketi üzerinden hedef tahtasına konuyor. Daha önce de aktardığımız üzere Honor’un yeni ürünleri Android lisansına sahipler. Yani yeni cihazlarda Google servisleri ve hizmetleri ile Play Store uygulama marketi sorunsuz olarak çalışıyor.

Ancak bunu istemeyenler bulunuyor. Geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı kadarıyla ABD’li bir grup siyasi, Honor’un Huawei’nin yer aldığı yasaklılar listesine alınmasını istiyor. “Çin devletine bağlı” şeklinde altı doldurulamayan görüşlerin olduğu şirket, şu an bahsettiğimiz grup tarafından Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı‘na şikayet ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın ise bu şikayetlere nasıl cevap vereceği şimdilik bilinmiyor. Ancak Honor’un yeni bir grup altında olmasından dolayı yasaklar listesine dahil edilmesi çok olası görünmüyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın