reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13

Apple’a yeni, “iPhone 13 kutularına da şarj cihazı koymadın” cezası yolda

Apple, iPhone 12 modellerinin kutusundan 5W’lık şarj cihazını kaldırması ile bir ceza yemişti. Bu sefer iPhone 13 serisi için benzer bir ceza geliyor.

Advertisement

Apple biliyorsunuz şarj cihazını kutudan kaldırma kararını çevreyi korumak için aldı. Bu yüzden iPhone 12 modellerinin kutusuna sadece bir Lightning / USB-C kablo koydu.

İşte bu durumdan Brezilya yönetimi hiç hoşnut olmamış ve Apple’a Brezilya’da 2 milyon dolar gibi ufak bir ceza kesilmişti. Bu cezanın arkasında iPhone 12 kutularına şarj cihazı koyulmaması yer alıyordu.

Apple, çevreye verilen zararı ortadan kaldırmak adına iPhone 13 ailesiyle de bir şarj cihazı vermedi. Yani cihazların kutusundan düşük güçte de olsa bir şarj cihazı çıkmıyor.

Bu yüzden Brezilya merkezli bir ceza daha Apple’ı bekliyor gibi görünüyor. Daha önce Samsung’un da benzer bir durumda kaldığı ancak Galaxy S21’lere ücretsiz şarj cihazı vererek cezadan kurtulduğu aktarılıyor. Apple’ın ise bunu yapması beklenmiyor.

Genel olarak cezaya razı olacak gibi görünen Apple’ı bu sefer ne kadarlık bir ceza bekliyor bilinmiyor. Ancak rakamın daha da yüksek olması olası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, bu yıl iPhone 13 serisinin kutusuna streç film bile sarmadı

Firma telefonlar için tasarlanan ambalajların yani telefon kutuların dış yüzeyinde streç film kullanmamaya başladı. Apple bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, MagSafe’dekiler gibi mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri, anakartın lehiminde ve ilk kez, pil yönetimi biriminde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay kullanımı dahil olmak üzere, çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde tasarlandı.
Her iki modelde de anakartın kaplamasında ve ön kamera ve arka kameralardaki kablolarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın kullanılıyor. Yeniden tasarlanan ambalajın dış yüzeyinde streç film kullanılmaması, plastik kullanımının 600 metrik ton azaltılmasını sağlıyor ve Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.
Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüleri de dahil tüm çalışmalarında iklim üzerindeki etkisinin net olarak sıfır olmasını planlıyor.
Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada yüzde 100 karbon nötr olması anlamına gelecek.”
Yeni kutularda streç film yerine kağıttan güvenlik kilitleri yer alıyor.

İlgili Video