reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Games PC

PC’ye Android oyunlarını getiren Google Play Games limitli testlere girdi

İnternet devi Google, daha önce duyurusunu yaptığı PC için Google Play Games için belirli ülkelerde limitli testlere başladı.

Advertisement

9 Aralık 2021 tarihinde bir tanıtım yapan Google, burada Android oyunlarını Google Play Games uygulaması ile PC’ye getireceğini duyurmuştu. İşte bu adım sonunda atıldı ve süreçte Hong Kong, Güney Kore ve Tayvan merkezli olarak limitli testler başladı. Bu ülkelerde yaşayan kişiler şu an servise kayıt yaptırarak Windows 10 ya da Windows 11 PC’leri üzerinde Android oyunlarını yerleşik olarak (Bulut değil) oynayabiliyor.

Asphalt 9, Mobile Legends, Summoners War, State of Survival ve Three Kingdoms Tactics gibi popüler oyunları bünyesinde barındıran ve ileride fazlasını sunacak olan Windows için Google Play Games uygulaması, oyunların PC’ye indirilmesine ve klavye ile fare kullanarak oynanmasına imkân tanıyor.

Oyunları sahibi olunan tüm cihazlar arasında senkronize eden sistem, kişilere Play Points isimli oyun puanları da kazandırıyor. Google Play Games’in ileride Türkiye dahil diğer pazarlarda da aktif edilmesi bekleniyor ancak henüz bir tarih verilmiyor.

Bu arada biliyorsunuz Android uygulama / oyun desteği spesifik olarak Windows 11 işletim sistemi için de veriliyor. Bu konu en son gündeme geldiğinde Windows 11’in Android desteği ABD merkezli olarak Beta kanallarına giriş yapmıştı. Windows Insider’lar uzun süredir işletim sistemi üzerinde Android uygulamalarını çalıştırarak kullanabiliyor.

Amazon Appstore üzerinden süren yani indirmeleri Amazon’un Android uygulama marketi üzerinden sunan altyapı, birden fazla uygulamanın yan yana çalıştırılmasına imkân tanıyor. Windows 11’deki Android uygulamaları klavye / fare ile kontrol edilebiliyor ve Alt + Tab ile Windows / Android uygulamaları arasında hızlı geçiş yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın