reklamı kapat

POPÜLER

Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E

Kışkırtıcı tasarım, fütüristik ses ve yüksek performans Formula E’nin yeni aracında birleşiyor [Video]

Motor sporlarının en üst noktası Formula 1‘in elektrikli versiyonu Formula E, geçtiğimiz ay 2018 / 2019 sezonunda kullanılacak yeni yarış aracının konsept halini görücüye çıkartmıştı. Bugün ise otomobil söz verildiği gibi Cenevre Otomobil Fuarı‘nda gerçek şekilde gösterildi.

Motor sporlarının geleceğini gözler önüne seren Formula E, bunu artık seride kullanılan otomobile de yansıtıyor. Başladığından bu yana Formula 1 kadar dikkat çekmeyen seri, artık bunu değiştirebilecek bir otomobile sahip. Beşinci sezon için hazırlanan yeni elektrikli yarış aracı, ilk versiyondan çok daha sert çizgiler taşıyor. Yeni Formula 1 araçlarında da yer alan Halo pilot koruma sistemini barındıran araç, çizgisiyle Formula 1 araçlarını gölgede bırakabilecek kadar dikkat çekiyor. Fransız üretici Spark Racing Technologies tarafından hazırlandığı belirtilen yeni yarış aracının, McLaren Applied Technologies tarafından geliştirilen piliyle 250 kW (Yarışta 200 kW) güç sunuyor. 18 inç jantlar ve Michelin Pilot Sport lastikler üzerine kurulan araç, 0’dan 100 km hıza sadece 2.8 saniyede çıkabiliyor. Son hızı ise 280 km/s olan otomobil, elektrikten aldığı oldukça fütüristik bir sese de sahip.

Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
Formula E
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Formula E artık çok daha dikkat çekiyor

Bildiğiniz gibi serinin arkasında elektrikli araçları yaygınlaştırmak gibi bir amaç bulunuyor. Bunun için bu alana büyük önem veren ve yatırım yapan firmalar, geldikleri son noktayı “Gen2” olarak geçen bu araçta karşımıza çıkartıyor. Aracın videosu ise aşağıda yer alıyor.

Video