reklamı kapat

POPÜLER

Formula E vs Çita

Çita ile Formula E aracı drag yarışında karşı karşıya geldi [Video]

Dünyanın en hızlı canları arasında yer alan çita ile Formula E aracı drag yarışında karşı karşıya geldi. Sizce bu üst düzey yarışı kim kazandı?

Saatte 120 km hıza çıkabiliyor olmalarıyla dünyanın en hızlı canlıları arasında yer alan çita, FIA‘nın son çalışmasında Formula E aracının karşısına çıkartıldı. Karşılaşmada Techeetah takım sürücüsü Jean Eric Vergne tarafından kontrol edilen elektrikli Formula E aracı kullanıldı. 0’dan 100 km/s hıza iki yarışmacının da 3 saniyede çıktığı karşılaşma, Güney Afrika’da bir pist üzerinde gerçekleştirildi. Bu denemeyi sizin de tahmin ettiğiniz üzere yarış aracı kazanırken, arada çok ufak bir fark olduğu görüldü. Peki bu çalışmanın esas amacı performans karşılaştırması yapmak mıydı? Elbette hayır. FIA bu drag yarışı ile iklim değişikliğine vurgu yapıyor. İklim değişikliğinin çitalar üzerindeki etkisine dikkat çekmek için hazırlanan video, elektrikli otomobillere de vurgu yapıyor. Söylendiği kadarıyla çitalar iklim değişiklikleri nedeniyle en büyük risk altında olan 10 canlı arasında bulunuyor ve çevre için elektrikli otomobillere yatırım yapmak gerekiyor.

Formula E ile amaç elektrikli araçlarla daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak

Formula E serisini arkasında elektrikli araçları yaygınlaştırmak gibi bir amaç da bulunuyor. Elektrikli araçların yaygınlaşması dünyanın daha az kirletilmesine anlamına geliyor. Bunun öncülerinden olan seri, elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesini de hızlandırıyor. Büyük yarış serisinin dördüncü sezonu ise 2 Aralık tarihinde Hong Kong’da başlıyor.

Video