reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Formula E

Gelin, üçüncü jenerasyon Formula E yarış aracı ile tanışın

Motor sporlarının en üst noktası Formula 1‘in elektrikli versiyonu Formula E, 2023 sezonu için hazırlanan üçüncü jenerasyon aracı tanıttı.

Motor sporlarının geleceğini gözler önüne seren ve beklendiği kadar ilgi görmüyor olsa da büyümeyi sürdüren Formula E, “Gen3” olarak da geçen üçüncü jenerasyon yarış aracı ile karşımızda yer alıyor. Gen2’ye oranla bir yeni nesil savaş uçağı gibi daha köşeli hazırlanan ve bu sayede çok daha verimli hale gelen araç, yapılan açıklamaya göre Gen2’den yüzde 40 oranında daha güçlü ve yüzde 15 oranında daha yüksek maksimum hız sunuyor. Gen2’ye oranla 60 kg kadar hafifletilen tamamen elektrikli yarış aracı, frenleme anında eskiye oranla çok daha yüksek oranda enerji toplayabiliyor. Bunun etkisiyle menzil artıyor ve yüksek performansta yarış eğlencesi katlanıyor.

Spark Racing Technologies tarafından hazırlanan bir önceki Gen2 modeli, McLaren Applied Technologies tarafından geliştirilen piliyle 250 kW (Yarışta 200 kW) güç sunuyordu. 18 inç jantlar ve Michelin Pilot Sport lastikler üzerine kurulan araç, 0’dan 100 km hıza sadece 2,8 saniyede çıkabiliyor, son hızı ise 280 km/s seviyesinde yer alıyordu.

Gen3 modeli ise açıklamaya göre 350 kW (469 hp) güç verebiliyor ve artık 322 km/s hıza kadar çıkış yapabiliyor. Bu yüksek hız birçok Formula E pisti için çok anlam ifade etmiyor ancak gelecek için önemli bir adım olarak görülüyor. Maksimum rejenere gücü 250kW seviyesinde 600 kW seviyesine çıkan Gen3 aracı, bunun için seride ilk defa çift güç aktarma organı kullanıyor. Öne yerleştirilen yeni aktarma sadece rejeneratif frenleme için kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu pit süreçleri için geliştirilen 600 kW hızlı şarj sistemiyle yarış sürelerini 45 dakikaya kadar çıkarabilecek bilgisi verilen yeni araç ile ileride cadde formundan çıkma şansı olacak Formula E yarış serisi, halen Formula 1 kadar öne çıkamıyor ancak gelecek için büyük yatırımların merkezinde kalmayı sürdürüyor.

Formula E aracı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın