reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11 Android

Android destekli Windows 11 üzerinde Google Play Store çalıştırıldı

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 işletim sistemi biliyorsunuz Android desteğine sahip. Bu konuda yeni bilgiler var.

Ancak Windows 11 çıkışını yapmasına rağmen Android uygulama desteği halen verilmedi. Firma burada biraz daha zamana ihtiyaç duyduklarını aktardı. Ancak geçtiğimiz hafta Windows 11’in Android desteği ABD merkezli olarak Beta kanallarına giriş yaptı. Windows Insider’lar şu an işletim sistemi üzerinde Android uygulamalarını çalıştırarak kullanabiliyor.

Amazon Appstore üzerinden süren yani indirmeleri Amazon’un Android uygulama marketi üzerinden sunan altyapı, ortaya çıktığı kadarıyla istenirse Google Play Store temelinde de görev yapıyor. Bu sayede Google Play Store’daki tüm Android uygulamaları Windows 11’de çalışır hale geliyor.

Ancak burada ADeltaX tarafından bulunan özel bir yolun izlenmesi gerekiyor. Süreç için buradaki video içerisinde gerekli adımları aktarılıyor ancak sürecin normal bir kullanıcı için hiç kolay olmadığı aktarılıyor.

Windows 11’deki Android uygulamaları klavye / fare ile kontrol edilebiliyor ve Alt + Tab ile Windows / Android uygulamaları arasında hızlı geçiş yapılabiliyor. Android uygulamalarının bildirimlerini de gösteren altyapıda şimdilik 50 farklı Android uygulaması yer alıyor. 

Windows 11 için Android desteğinin yakında herkes için aktif edileceğini ve sürecin sürekli olarak daha iyi hale getirileceğini belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 işletim sistemi için kısa süre önce önemli performans sorunları çözüldü

Windows 11 işletim sisteminde AMD işlemcilerle alakalı bir sorun bulunuyordu. İki farklı alanda kendisini gösteren (L3 temelli gecikme ve çekirdek kullanımı) sorun nedeniyle performans kayıpları yaşanıyordu.

Microsoft ile AMD yaptıkları ilk açıklamada bunu çözmek için çalıştıklarını ve gerekli güncellemeleri yakında yayımlayacaklarını açıklamıştı. Bunun üstüne çıkan Windows 11’in bir güncellemesi ise sorunu çözmemiş hatta biraz daha kötü hale getirmişti.

Ancak çok endişe edilecek bir durum yok çünkü çözümü getiren güncellemeler kısa süre önce kullanıma sunuldu. Artık AMD işlemciler tam performanslı çalışıyor.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: