reklamı kapat

POPÜLER

oppo

Işın izleme, 2022’de OPPO akıllı telefon modellerine de girecek

Akıllı telefon pazarının öne çıkan isimlerinden OPPO, Developers Conference 2021 (ODC21) kapsamında önemli duyurular yaptı.

Samsung biliyorsunuz yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Halen resmi olarak lanse edilmeyen RDNA 2 temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor. Samsung tarafından yapılan resmi duyuruya göre bu işlemcide ışın izleme yani ray tracing de olacak.

Bu teknoloji ile mobil oyunları hiç olmadığı kadar güzel ve gerçekçi hale getirecek gibi görünen Samsung, yeni işlemciyi ilk olarak hangi telefonda kullanacak halen belli olmuş değil.

Bu arada süreçte Türkiye’de yer alan isimlerden OPPO da çalışıyor. Firmanın Çin merkezli Developers Conference 2021 (ODC21) etkinliğinde hemen aşağıdaki sürpriz video gösterildi. Burada karşımıza MediaTek Dimensity 1200 işlemcili Reno6 Pro 5G üzerine kurulan bir ışın izleme demosu çıktı.

Bu demoda ışın izlemenin dramatik etkisini açık olarak gözler önüne seren firma, bu teknolojinin 2022’de telefonları içerisinde aktif olarak kullanılacağını aktardı. Bu arada OPPO, Vulkan API temelli çalışan ışın izlemeyi sadece oyunlar ile de sınırlandırmıyor. Firma bu teknolojinin canlı duvar kağıtları, AR uygulamaları ve görüntü filtrelerinde de işe yarayacağını belirtiyor.

Bilmeyenler için masaüstünde uzun zamandır yer alan ışın izleme teknolojisi hakkında Nvidia şunları aktarıyor:

“Oyun grafiklerinin uzun yıllardır peşinde koşulan kilometre taşı olan ışın izleme, ışığın fiziksel davranışını simüle ederek, sinema kalitesindeki görüntüleri gerçek zamanlı işleme imkanını, görsel detay ve gerçekçilik gereksinimi en yüksek seviyede olan oyunlara dahi akıcı biçimde taşıyor. “

OPPO gibi firmaların büyük önem verdiği ışın izleme, aşağıdaki mobil işlemciler de olabilir

Snapdragon 898, kısa süre önce MediaTek Dimensity 2000 ile beraber teknik olarak detaylandı.

Yapılan sızıntıya göre Snapdragon işlemcide, 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Direkt olarak Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkacağı açıklanan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, GPU olarak Adreno 730 görev yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan aynı sızıntıya göre Dimensity işlemcide ise 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.85 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Direkt olarak TSMC’nin 4 nm üretim sürecinden çıkacağı açıklanan toplam sekiz çekirdekli işlemcide, GPU olarak Mali-G710 MC10 görev yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit