reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2100

Samsung, Exynos işlemci kullanımında çıtayı yükseltiyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, gelecekte Exynos işlemci kullanımında çıtayı yükseltmek istiyor. Firma iyice içe dönüyor.

Samsung, şu an biliyorsunuz birçok Galaxy akıllı telefon modelinde kendi geliştirdiği Exynos işlemcilere yer veriyor. Bazı kişiler bunu sevmiyor ve sadece Qualcomm imzalı işlemciler görmek istiyor ancak firma Exynos kullanımını aktif olarak sürdürüyor.

Hatta gelecekte karşımıza daha çok Exynos işlemcili akıllı telefon çıkacak. Gelen bilgiler doğru çıkarsa 2022’de çıkacak Galaxy telefonların yarısında Exynos kullanılacak.

Global çip krizinin etkisiyle işlemci konusunda diğer firmalar gibi radikal kararlar almak zorunda kalan firma, Exynos işlemciyi başka firmalar da satıyor. 2022’de Exynos kullanan başka markaların da artış göstermesi bekleniyor.

Samsung tarafının buna rağmen 2022’de yine Qualcomm ve MediaTek imzalı işlemciler kullanmaya devam edeceğini belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Exynos 2200 de yolda bulunuyor

Samsung biliyorsunuz yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Halen resmi olarak lanse edilmeyen RDNA 2 temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor. Daha önce söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kâğıt üstündeki temel seviyedeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir GPU gücü bulunuyor.

Bu yüksek grafiksel gücün getirdikleri arasında Samsung tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan resmi duyuruya göre ışın izleme yani ray tracing de olacak. Bilmeyenler için masaüstünde uzun zamandır yer alan ışın izleme teknolojisi hakkında Nvidia şunları aktarıyor:

Bu teknoloji ile mobil oyunları hiç olmadığı kadar güzel ve gerçekçi hale getirecek gibi görünen Samsung, yeni işlemciyi ilk olarak hangi telefonda kullanacak halen belli olmuş değil.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit