reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, AMD ve ARM ortaklığı Samsung Exynos 1080

Giriş seviyesi için 5 nm Samsung Exynos 1280 ortaya çıktı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, yeni yılda karşımıza birçok farklı Exynos ile çıkacak. Bunlardan birisi de Exynos 1280 olacak.

Samsung’a yönelik sağlam kaynak Ice Universe’e göre bahsi geçen işlemci Samsung Exynos 1280, direkt olarak 5 nm üretim sürecinden çıkacak ve garip şekilde isimsel olarak Exynos 1080’den büyük olmasına rağmen daha düşük özelliklere sahip olacak.

Kaynağa göre bu işlemci direkt olarak giriş seviyesi telefonlara odaklanacak. Sadece Samsung’un değil diğer firmaların telefonlarında da karşımıza çıkma ihtimali yüksek olan işlemci, düşük seviye telefonlar için gerçekten iyi bir çözüm olabilir.

Bu işlemci için henüz başka detay yok ancak kullanım direkt olarak 2022’de başlayabilir. Samsung, süren global çip krizin ortasında bu işlemciden çok üretebilirse, büyük satış rakamlarına ulaşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esas olarak Samsung Exynos 1280 değil Samsung Exynos 2200 bekleniyor

Samsung bilmeyenler için yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Halen resmi olarak lanse edilmeyen RDNA 2 temelli mobil işlemci, performans konusunda, özellikle de AMD’nin dokunuşunu kattığı GPU tarafında çok iddialı geliyor. Daha önce söylendiği kadarıyla işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kâğıt üstündeki temel seviyedeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir GPU gücü bulunuyor.

Bu yüksek grafiksel gücün getirdikleri arasında Samsung tarafından yapılan resmi açıklamaya göre ışın izleme yani ray tracing de olacak. Bilmeyenler için masaüstünde uzun zamandır yer alan ışın izleme teknolojisi hakkında Nvidia şunları aktarıyor:

“Oyun grafiklerinin uzun yıllardır peşinde koşulan kilometre taşı olan ışın izleme, ışığın fiziksel davranışını simüle ederek, sinema kalitesindeki görüntüleri gerçek zamanlı işleme imkanını, görsel detay ve gerçekçilik gereksinimi en yüksek seviyede olan oyunlara dahi akıcı biçimde taşıyor. “

Bu teknoloji ile mobil oyunları hiç olmadığı kadar güzel ve gerçekçi hale getirecek gibi görünen Samsung, yeni işlemciyi ilk olarak hangi telefonda kullanacak halen belli olmuş değil.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit