reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için bulunan yeni özellik ve ilginç değişiklikler

Yeni nesil Windows olarak karşımızda duran Windows 11 için yeni özellikler ve değişiklikler bulunmaya devam ediyor.

Hakkında bilinmesi gereken tüm lansman detaylarına buradan ulaşabileceğiniz Windows 11, genel olarak ses getiren bir sürüm oldu.

Windows 11’in ilk geliştiricisi sürümü artık Insider’lar tarafından buradan elde edilerek kullanılabiliyor. İşte bunun üzerinden yeni bilgiler ortaya çıktı.

Hatırlarsınız işletim sistemi en son Dinamik Yenileme Hızı özelliğiyle gündeme gelmişti. Windows 11, Windows 10’dan farklı olarak ekran yenileme hızını dinamik olarak değiştirebiliyor. Yani sürekli 60 Hz ya da sürekli 120 Hz dönemi sona eriyor.

Yeni gelen bilgilere göreyse işletim sistemi güncellemelerin tam olarak ne kadar sürede biteceğini tahmin ederek gösterebiliyor. Bu gerçekten çok güzel görünüyor ve kişilerin güncelleme yüklemesinin ne kadar sürede biteceğini net olarak görmesini sağlıyor.

Güncelleme yüklenme zamanını birden fazla noktada gösterecek Windows 11, Windows 10’da olduğu gibi güncellemeler konusunda şikayet çekmeyecek izlenimi oluşturuyor.

Bu arada işletim sisteminin hata ekranı ortaya çıktığı kadarıyla artık mavi değil siyah renkte kendisini gösterecek. Eğer bir değişiklik olmazsa ise “sistem mavi ekran verdi” ibaresi, “sistem siyah ekran verdi” şekline dönecek gibi görünüyor.

İşletim sistemi için daha önce bulunan lansman harici satır başları ise şunlardı:

 • – 2023’ten sonra her Windows 11’li dizüstünde web kamerası olması zorunlu olacak.
 • – Precision touchpad desteklemeyen dizüstüler Windows 11’e geçemeyecek.
 • – Windows 11’e yılda sadece bir tane büyük güncelleme gelecek.
 • – Windows 11’de Android uygulamaları kullanılabilecek. Bu uygulamalar Intel, AMD ve ARM işlemcili cihazlarda çalışacak.
 • Windows 11’deki Android uygulamalarında Google Play Services desteği olmayacak. Bu yüzden eğer bir değişiklik yapılmaz ise bazı Android uygulamaları Windows 11’de çalışmayacak.
 • Windows 11’de Android uygulamaları Amazon AppStore üzerinden gelecek.
 • -Windows 11’e APK üzerinden istenirse Android uygulaması yüklenebilecek.
 • Windows 11’e eğer Apple isterse iMessage altyapısı getirilebilecek. Microsoft CEO’su bu konuda açık çağı yapıyor ancak Apple’ın bunu kabul etmesi beklenmiyor.
 • – Windows 11 Home sürümü kurulum aşamasında internet bağlantısını zorunlu kılacak. Diğer sürümlerde bu zorunlu olmayacak gibi görünüyor.
 • Windows 11’de yerleşik olarak Skype ve Cortana yer almıyor.
 • -Windows 11’in istediği minimum sistem gereksinimleri burada yer alıyor.
 • – Windows 11’de tüm sistemi kapsayan bir mikrofonu kapat seçeneği olacak. Buna basınca tüm uygulamalar için mikrofon sessiz alınmış olacak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lisanslı Windows 10 kullanıcıları, Windows 11 işletim sistemine ücretsiz olarak geçecek

Windows 10’u sorunsuz olarak çalıştıran her bilgisayara yüklenebilecek yeni sürüm Windows 11, yukarıda da dediğimiz gibi lisanslı Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz olarak.

Yani hali hazırda Windows 10’u orijinal olan kişilerin Windows 11’e sahip olmak adına ekstra bir ücret vermesine gerek kalmayacak.

İşletim sisteminin çıkışı resmi olarak ekim ayında olacak. Yani tam çıkış için biraz daha beklenmesi gerekecek.

Windows 11’i görebileceğiniz resmi tanıtım videosu: