reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 işletim sistemi ISO ile hemen her sisteme yüklenebilecek

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 işletim sistemi için bugün Microsoft tarafından önemli bir güncelleme yapıldı.

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi ekim ayı içerisinde geliyor. Burada resmi bir açıklama gelmiş değil ancak kaynaklar halen çıkış için 20 Ekim tarihine işaret ediyor.

Sürekli olarak beta temelli testleri yapılan işletim sistemi, yapılan açıklamaya göre daha önce verilen minimum sistem gereksinimlerini karşılamayan eski sistemlere de yüklenebilecek.

Ancak bunun için Windows 10’dan Windows 11’e otomatik geçiş yolu kullanılamayacak. Windows 11’i eski sistemlere kurulması için Microsoft’un sağlayacağı ISO dosyası kullanılacak ve sıfırdan yükleme yapılacak.

Bu gerçekten önemli bir adım çünkü bu sayede milyonlarca sistem geride kalmayacak. Kurulum için 4 GB RAM, 64 GB depolama ve iki ya da daha fazla çekirdeğe sahip 1 GHz hızında bir 64-bit işlemcili PC yeterli olacak.

ISO üzerinden Windows 11 kurulumu çok zor sayılmaz ancak herkesin yapabileceği bir işlem de değil. Süreçte keşke buna gerek kalmasa ancak yine de bu tarz bir geriye dönük destek harika görünüyor.

Ancak Microsoft özellikle belirtiyor. Eski sistemlerde Windows 11’in bazı özellikleri tam olarak çalışmayabilir, sürücü uyum sorunları yaşanabilir. Firma otomatik olarak Windows 11’e geçmeyen sistemlerin sistem performansını garanti etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 işletim sistemine sisteminiz destek veriyor mu?

Yeni nesil Windows için Microsoft geçtiğimiz ay kendi PC Health Check App yazılımını güncellendi. Bugün bir güncelleme daha alan ücretsiz olarak buradan indirebileceğiniz yazılım, sistem özelliklerine bakıyor ve bilgisayarınızı Windows 11’e uygun olup olmadığını direkt olarak söylüyor.

Sonuç olumsuz olursa elbette sistemin neden Windows 11’e uygun olmadığı yönünde bir açıklama da yapılıyor. Windows 11’e geçmenin ücretsiz olacağını tekrardan hatırlatalım. Lisanslı bir Windows 10 işletim sisteminiz varsa ekim ayında yeni sürüme ücretsiz geçiş yapabileceksiniz.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: