reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 işletim sistemini şimdi ücretsiz olarak indirebilirsiniz

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 işletim sistemi için indirme süreci Insider programı üstünden başladı.

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi 5 Ekim tarihinde çıkışını yapıyor. Çıkışına çok az bir süre kalan işletim sistemini erkenden indirmek ise mümkün. Ancak burada biraz uğraşmak gerekiyor.

Öncelikle sisteminizin PC Health Check uygulaması üzerinden Windows 11’e uyumlu olduğundan emin olun. Direkt olarak buradan elde edebileceğiniz PC Health Check, bilgisayarınızın Windows 11’i destekleyip desteklemediğini daha net ve doğru şekilde gözler önüne seriyor. Microsoft, yeni sürüm için özellikle TPS 2.0 gereksinimi öne çıkarıyor ve onun detayları burada yer alıyor.

Daha sonra buradan Windows Insider programına kayıt yaptırın ve orijinal lisanslı Windows 10’a sahip PC’nizin ayarlarındaki Güncelleme ve Güvenlik kısmında bulunan “Windows Insider Program” bölümüne gelin.

Bu bölümde Windows Insider hesabı üzerinden giriş sonrası karşınıza çıkan adımları ön izleme üzerinden izleyin, gereki onayları verin, sistemini yeniden başlatın ve Windows 11 işletim sistemine aynı menü üzerinden ücretsiz olarak erkenden ulaşın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 işletim sistemine bilgisayarınız tam olarak destek vermiyorsa ne olacak?

İşletim sistemi, daha önce verilen minimum sistem gereksinimlerini karşılamayan eski sistemlere de yüklenebilecek. Ancak bunun için Windows 10’dan Windows 11’e otomatik geçiş yolu kullanılamayacak.

Windows 11’i eski sistemlere kurulması için Microsoft’un direkt olarak burada Windows Insider programına katılanlara sağladığı ISO dosyası kullanılacak ve sıfırdan yükleme yapılması gerekecek.

Bu gerçekten önemli bir adım çünkü bu sayede milyonlarca sistem geride kalmayacak. Kurulum için 4 GB RAM, 64 GB depolama ve iki ya da daha fazla çekirdeğe sahip 1 GHz hızında bir 64-bit işlemcili PC yeterli olacak.

Ayrıca destek vermeyen sistemlere Windows 11 yükleme adına onay verilmesi gerekecek. Bu onay desteksiz donanıma sahip sistemlerde oluşacak sorunlar için suçu şirketlerden almaya yönelik hazırlanmış.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: