reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin kripto paralar

Çin büyük bir adım atarak kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etti

Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para birimi bitcoin, bugün büyük bir düşüş yaşıyor. Çünkü Çin önemli bir karar aldı.

Birgün’de yer alan habere göre dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin, kripto paraların ticaretine yönelik baskıyı artırarak, kripto paralar ile yapılan tüm işlemleri “yasa dışı” ilan etti.

Çin Merkez Bankası ve Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu 10 kamu kurumu tarafından yapılan ortak açıklamada, kripto paralar konusunda vatandaşları risklerden korumak için eskiye oranla daha sert olunacağı vurgulandı.

Açıklamada, kripto paralarla ilgili “spekülasyonların” ortadan kaldırılması için kamu kurumlarının yakın çalışacağına yer verilerek, ülkede kripto parayla yasadışı fonlama ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerinin durdurulması gerektiği vurgulandı.

Elbette bunun etkisi kötü oldu. Bu hamle sonrasında bitcoin ve benzerleri ciddi bir düşüşe geçti. Bitcoin tek başına yüzde 6’lık değer kaybı ile 41 bin dolara çekildi. Genel olarak dijital para dünyasında düşüşün gün boyunca sürmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kripto para Bitcoin için El Salvador da büyük bir adım atmıştı

Kripto para dünyasının lideri bitcoin, artık Orta Amerika ülkesi El Salvador’un yasal para birimi konumunda yer alıyor. Kripto para birimi ilk defa bir ülkenin yasal para birimi olarak kullanıma alınmış durumda.

Habere göre ülke yönetimi kripto para birimini tanıtmak için ulusal dijital cüzdana kaydolacak her bir vatandaşa 30 dolarlık ücretsiz bitcoin verileceğini de duyurdu.

Yeni yasaya göre bitcoin’i kabul etmeyen işletmelere ceza verecek ülke, 3 bitcoin yatırım yapan yabancılara ise oturma izni verileceğini aktardı.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin