reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto para ethereum apple

Tarihi gelişme; Bitcoin ilk kez resmi bir para birimi oldu

Kripto para birimi bitcoin için bu sefer büyük bir gelişme yaşandı. El Salvador, popüler kripto para üzerinden tarihe geçmeyi başardı.

Sputnik’te yer alan habere göre Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para birimi bitcoin’i yasal hale getiren ilk ülke olarak tarihe geçti.

Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabında Kongre’nin, bitcoin tasarısını 62 oyla kabul ettiğini duyurdu.

Yine aynı habere göre dedeleri Osmanlı pasaportuyla Filistin’den Orta Amerika’ya göç eden Bukele’nin teşvikiyle atılan bu adımla birlikte ülkenin mevcut ulusal para birimi olan doların yanı sıra bitcoin de kullanılabilecek.

Bu durum kripto paraya bakışı değiştirme konusunda global bir etki yapabilecek gibi görünüyor. Baktığımız zaman kripto para birimi son 24 saat içerisinde yüzde 5 değer kazandı ve 34 bin dolara kadar yükseldi.

Bitcoin’in son bir yıl içerisinde gördüğü en düşük değer 9 bin dolar, en yüksek değer ise tam 64 bin dolar seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bitcoin gibi kripto paralar için son dönem çok karmaşık geçiyordu

Son dönemde ciddi düşüşler olmuş ve bu düşüşlerin arkasında Çin’in, finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sunmasını yasaklaması ve yatırımcıları da spekülatif kripto ticaretine karşı uyarması da yer alıyordu.

Hatta Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nden gelen bitcoin işlemleri ve madenciliğine yönelik kısıtlama çağrısının yenilenmesi kripto para piyasalarını ikinci defa sarsmıştı.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin