reklamı kapat

POPÜLER

iOS 12.5.4

Eski cihazlar için çok önemli iOS 12.5.5 güncellemesi yayımlandı

Apple tarafından eski cihazlar için çok önemli iOS 12.5.5 güncellemesi yayımlandı. Bu güncelleme önemli bir güvenlik açığını kapatıyor.

Apple hatırlarsınız iOS 15 öncesinde iOS 14.8 güncellemesini yayımladı. Bu güncelleme ile FORCEDENTRY açığı kapatılmıştı. Bunun iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac’lere Pegasus casus yazılımı ile bulaştırıldığı aktarıldı. Apple’ın bu güncellemeyi bir an önce çıkarmak adına çok ciddi çalışma yaptığı söylendi.

Bilmeyenler için İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus adlı casus yazılım, birçok hükümete satılarak casusluk amacıyla kullanılmış. Aktarıldığı kadarıyla dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler, insan hakları aktivistleri, iş insanları ve siyasiler Pegasus’un imkanlarıyla sürekli olarak izleniyor.

Bu açık üzerinden telefonların kameralarına, mikrofonlarına, mesajlarına, e-postalarına ve fazlasına erişim sağlanabiliyor. Pegasus yazılımı son dönemde büyük ses getiriyor ve bu konuda büyük devletler de ciddi adımlar atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 12.5.5 güncellemesinin de Pegasus özelinde hemen yapılması gerekiyor

Çünkü iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2 ve iPad mini 3 için çıkan iOS 12.5.5 güncellemesi de Pegasus ile bağlantılı önemli bir açığı kapattığı aktarılıyor. Bu iOS 15’e geçmeyen cihazları Pegasus’a karşı açık bırakmayan Apple, bu konuda takdir topluyor.

Pegasus’un durumu tüm güncellemelere rağmen ciddiyetini koruyor. Halen bu konuda yüzde 100 ortadan kalktı tarzı bir durum bulunmuyor.

İlginizi çekebilir

Windows 11’in resmi tanıtım videosu