reklamı kapat

POPÜLER

Pegasus casus yazılımı

iOS 14.8 güncellemesinin zaman geçirmeden yapılması gerekiyor

Apple tarafından dün yayımlanan iOS 14.8 güncellemesi için önemli bir detay ortaya çıktı. Sürüm büyük bir açığı kapatıyor.

Apple dün akşam iOS 14.8 güncellemesi yayımladı. Apple’ın yeni sürüm için ilk açıklaması sadece şöyle olmuştu:

“Bu güncelleme önemli güvenlik güncellemeleri sunar ve tüm kullanıcılara önerilir.”

Apple’dan iOS güncellemesi gibi yine güvenlik odaklı iPadOS 14.8, watchOS 7.6.2 ve macOS Big Sur 11.6 güncellemeleri de geldi. Bugün işte bu güncellemelerin çok ama çok önemli olduğu ortaya çıktı.

Gelen haberlere göre güncellemeler ile FORCEDENTRY açığı kapatılıyor. Bunun iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac’lere Pegasus casus yazılımı ile bulaştırıldığı aktarılıyor. Apple’ın bu güncellemeyi bir an önce çıkarmak adına çok ciddi çalışma yaptığı gelen bilgiler arasından öne çıkıyor.

Bilmeyenler için İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus adlı casus yazılım, bir çok hükümete satılarak casusluk amacıyla kullanılmış. Aktarıldığı kadarıyla dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler, insan hakları aktivistleri, iş insanları ve siyasiler Pegasus’un imkanlarıyla sürekli olarak izleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14.8 geciktirmeden kurulması gereken bir güncelleme konumunda

Bu açık üzerinden telefonların kameralarına, mikrofonlarına, mesajlarına, e-postalarına ve fazlasına erişim sağlanabiliyor. Pegasus yazılımı son dönemde büyük ses getiriyor ve bu konuda büyük devletler de ciddi adımlar atıyor.

İlginizi çekebilir

Windows 11’in resmi tanıtım videosu