reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 ile oyun performansınız düşükse suçlusu VBS olabilir

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 işletim sistemi için bilinmesi gereken önemli bir VBS detayı gündemde.

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi 5 Ekim tarihinde çıkışını yapıyor. Sürümü bu aralar gündeme getiren ise VBS yani Virtualization-Based Security oldu.

Kaynaklara göre Windows 11’e Windows 10 üzerinden güncelleme ile geçiş yaparsanız herhangi bir sorun yok. Ancak sıfırdan Windows 11 kuracaksanız, VBS’in performansa, spesifik olarak da oyun performansına olumsuz bir etkisinin olduğu aktarılıyor.

Sıfırdan Windows 11’e geçen ya da direkt olarak Windows 11’li satın alınan PC’lerde yerleşik olarak açık olacak VBS, oyun performansında bazı yapımlarda yüzde 30’a varan düşüşler yaşatacak.

PC’nizi zararlı yazılımlardan korumak için tasarlanan VBS, şimdilik nasıl kapatılacak tam olarak bilinmiyor. Ancak Microsoft’un bu konuda gerekli adımları atacağı düşünülüyor. Firma ya VBS’in performansa etkisi bitirecektir, ya da VBS’in tek tuşla kapatılabilmesi için bir güncelleme getirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 işletim sistemini şimdi indirmek mümkün

İşletim sistemini erkenden indirmek mümkün. Bunun için öncelikle sisteminizin PC Health Check uygulaması üzerinden Windows 11’e uyumlu olduğundan emin olun. Direkt olarak buradan elde edebileceğiniz PC Health Check, bilgisayarınızın Windows 11’i destekleyip desteklemediğini daha net ve doğru şekilde gözler önüne seriyor. Microsoft, yeni sürüm için özellikle TPS 2.0 gereksinimi öne çıkarıyor ve onun detayları burada yer alıyor.

Daha sonra buradan Windows Insider programına kayıt yaptırın ve orijinal lisanslı Windows 10’a sahip PC’nizin ayarlarındaki Güncelleme ve Güvenlik kısmında bulunan “Windows Insider Program” bölümüne gelin.

Bu bölümde Windows Insider hesabı üzerinden giriş sonrası karşınıza çıkan adımları ön izleme üzerinden izleyin, gerekli onayları verin, sistemini yeniden başlatın ve Windows 11 işletim sistemine aynı menü üzerinden ücretsiz olarak erkenden ulaşın.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: