reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 ile gelen faydalı yenilik: “Dinamik Yenileme Hızı”

Dün ön izleme sürümü çıkan Windows 11 için yeni özellikler bulunmaya devam ediyor. Bu sefer Dinamik Yenileme Hızı gündemde.

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi ekim ayı içerisinde herkes için çıkacak gibi görünüyor.

Bu bilgi halen net değil ancak Windows 11’in ilk geliştiricisi sürümü artık Insider’lar tarafından buradan elde edilerek kullanılabiliyor.

Bu çıkış sonrasında çıkan yeni bilgiye göreyse işletim sistemi Dinamik Yenileme Hızı özelliğiyle geliyor. Bu özellik spesifik olarak dizüstü bilgisayarlar için hazırlanmış.

Günümüzde ekran yenileme hızı 120 Hz ve üstünde birçok dizüstü bulunuyor. Bu modellerin devamlı olarak 120 Hz çalışması yenileme 60 Hz’e oranla fazla olduğu için pil ömrünü olumsuz etkiliyor.

İşte Dinamik Yenileme Hızı bu noktada devreye giriyor. Windows 11, Windows 10’dan farklı olarak ekran yenileme hızını dinamik olarak değiştirebiliyor. Yani sürekli 60 Hz ya da sürekli 120 Hz dönemi sona eriyor.

Sistem doğal olarak oynatılan içeriğin kare hızını biliyor. Bu sayede örneğin 60 Fps bir video izlerken ekran 60 Hz çalıştırılıyor. 60 fps içerik için 120 Hz ekran yenilemesi gereksiz bir enerji harcaması anlamına geliyor ve bu artık sona eriyor.

Windows 11’le bu sayede biraz daha yüksek pil ömrü elde edilebilecek ve bu da şimdiden gayet güzel görünüyor. Bu özelliğin şimdilik destekli dizüstülerde olacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 işletim sistemine sisteminiz destek veriyor mu?

Yeni nesil Windows için Microsoft kısa süre önce kendi PC Health Check App yazılımını güncellendi.

Ücretsiz olarak buradan indirebileceğiniz yazılım, sistem özelliklerine bakıyor ve bilgisayarınızı Windows 11’e uygun olup olmadığını direkt olarak söylüyor.

Sonuç olumsuz olursa elbette sistemin neden Windows 11’e uygun olmadığı yönünde bir açıklama da yapılıyor.

Windows 11’e geçmenin ücretsiz olacağını tekrardan hatırlatalım. Lisanslı bir Windows 10 işletim sisteminiz varsa ekim ayında yeni sürüme ücretsiz geçiş yapabileceksiniz.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: