reklamı kapat

POPÜLER

Google Android P

Birçok yeni özelliğe sahip Android P’nin çıkış tarihi belli oldu

İnternet devi Google‘ın yeni işletim sistemi Android P için merak edilen bir konu netleşti. Merak edilen işletim sisteminin çıkış tarihi belli oldu.

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android P, sızıntı uzmanı Evan Blass‘ın aşağıdaki paylaşımına göre 20 Ağustos tarihinde son kullanıma çıkıyor. Uzun süredir beta testleri yapılan sürüm, sonunda büyük çıkışa hazır görünüyor. Ancak biliyorsunuz 20 Ağustos çıkış tarihi, tüm Android cihazların bu tarihte yeni sürüme geçeceği anlamına gelmiyor. Bu tarih destekli Pixel ve Nexus cihazlar için geçerli durumda. Yüzlerce güncel modelin dahi maalesef Android P’ye geçmeyeceği söyleniyor. Şu an aktif Android cihazların sadece yüzde 12.1’inde güncel sürüm Oreo yüklü bulunuyor. Halen en çok Nougat, Lolipop ve Masmallow kullanılıyor. Android tarafı maalesef Apple gibi işlemiyor. Ancak P’nin betası Sony Xperia XZ2, Essential Phone, Nokia 7 Plus, Xiaomi Mi Mix 2S, Oppo R15 Pro, Vivo X21 ve OnePlus 6 gibi cihazlarda da yapılıyor. Yani güncellemenin bunlara gelme ihtimali yüksek görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Android P

Android P ile şu yenilikler geliyor

Burada ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Daha önce de duyduğumuz bu detay, fiziksel home butonunu ortadan atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor. Bu özelliği ek olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor. Bunu sizin kullanımınıza göre öğrenen yapay zeka temelli altyapı, gerçekten güzel görünüyor.

Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda telefon kilidinin ne kadar açıldığı ve kaç bildirim geldiği de yer alan detaylar arasında. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığı için yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Yeni olarak kişilerin yaptıklarını öğrenerek tavsiyelerde bulunan işletim sistemi, “Shush” ayarıyla uyarıları hızlıca kapatabiliyor, “Wind Down” moduyla ise uyku zamanı geldiğini hatırlatıyor. Bunu ekranı karatarak yapan işletim sistemi, telefonun bırakılması için ilginç bir yol deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca rahatsız etmeyin modu istendiği zaman bildirimleri de gizliyor. Arama kısmında destekli uygulamalar için hızlı kısa yollar gösteren Android P, aynı zamanda uygulama sayfasında da sık kullandıklarınıza göre ara öneriler sunuyor. Bunları yapay zeka ile öğrenen işletim sistemi, süreçte günün saatine kadar dikkat ediyor. Örneğin o saatte spor yapıyorsanız size spor uygulaması, birisini arıyorsanız onun arama önerisi çıkartıyor.

Yeni işletim sistemi ayrıca “çentik” desteğiyle geliyor ve çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Google tarafından ekran çıkıntısı olarak isimlendirilen çentik, istenirse farklı boyut ve şekillerde simule edilebiliyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilileri arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor.

İlgili Video

En yeni Android tablet modeli