reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12

iPhone 12 serisinde de yok; Apple neden telefonlarında USB-C’ye geçmiyor?

Apple, iPhone 12 ailesinde bir kez daha Lightning portuna yer verdi. Peki firma neden ısrarla USB-C’ye geçmiyor. Bu konuda sağlam bir tahmin var.

Apple, Mac bilgisayarlarında ve belirli iPad modellerinde uzun zamandır USB-C portunu kullanıyor. Kullanıcılar bu portun yıllardır iPhone tarafına da gelmesini istiyor. Ancak Apple bir türlü bu adımı atmıyor. Alınan patentler ve duyumlar üzerinden bakılırsa Apple hiçbir zaman iPhone’lara USB-C getirmeyebilir. Çünkü teknoloji devi 3.5 mm kulaklık girişini kaldırdığı gibi telefonlardan şarj portunu da kaldırmak istiyor. Firmanın bunun için yıllardır plan yaptığı biliniyor. Bunun ilk adımı da aslında iPhone 12 ailesi için gelen mıknatıs temelli MagSafe sistemi oluyor. Apple’ın Lightning’den USB-C’ye geçmek yerine şarj işini gelecekte tamamen kablosuz şarj sistemleri ile yapmak istediği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde Lightning portunu nadir yedekler dışında şarj dışında kullanan da çok az kişi bulunuyor. Bu yüzden de şarj portunu kaldırmak Apple dünyası için zor olmayacak izlenimi oluşturuyor. Apple’dan sonra, aynı 3.5 mm kulaklık girişi için olduğu gibi Android üreticilerinin de şarj girişini telefonlarından kaldırmaya başlayacağı düşünülüyor. Android tarafında firmalar 2021’de tam 100W’lık kablosuz şarj sistemlerine hazırlanıyor. Bu açıdan yakında “ama kablolu şarj çok hızlı, kablosuz yavaş” durumu da ortadan kalkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek için önemli olan ve ilk olarak iPhone 12 modelleriyle gelen MagSafe için Apple’ın resmi açıklaması ise şöyle

“MagSafe kablosuz şarjı iyileştirerek daha iyi ve daha verimli bir deneyime dönüştürüyor ve iPhone 12 modellerini harika bir şekilde tamamlayan ve kolay takılabilen aksesuarlardan oluşan yeni bir ekosistem oluşturuyor. Kablosuz şarj bobininin etrafında, hizalama ve verimlilik için optimize edilmiş bir mıknatıs grubu bulunan MagSafe, iPhone’a benzersiz bir deneyim getiriyor ve iPhone’a her seferinde mükemmel bir şekilde bağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MagSafe şarj aygıtları verimli bir şekilde 15 W’a kadar güç sağlar ve mevcut Qi özellikli aygıtlarla da uyumludur. Şarj çözümleri arasında, iPhone ve Apple Watch ile kullanılmak üzere MagSafe Şarj Aygıtı ve MagSafe Duo Şarj Aygıtının yanı sıra, iPhone’un arkasına kolayca oturan yeni silikon, deri ve şeffaf kılıflar ve bir deri cüzdan da bulunuyor. Müşteriler üçüncü taraf üreticilerin inovatif MagSafe aksesuarları tasarlamalarını da bekleyebilirler.”

İlgili Video