reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13

iPhone 13 serisinde de yok; Apple neden telefonlarında USB-C’ye geçmiyor?

Apple, iPhone 13 ailesinde bir kez daha Lightning portuna yer verdi. Peki firma neden ısrarla USB-C’ye geçmiyor. Bu konuda sağlam bir tahmin var.

Apple biliyorsunuz Mac bilgisayarlarında ve belirli iPad modellerinde uzun zamandır USB-C portunu kullanıyor. Kullanıcılar bu portun yıllardır iPhone tarafına da gelmesini istiyor ancak Apple bir türlü bu adımı atmıyor.

Firma Avrupa’da iPhone’larda USB-C kullanması konusunda zorlanıyor ancak hemen yürürlüğe geçen kararlar olmadığı için Lightning portu hayatımızda kalmayı sürdürüyor.

Alınan patentler ve duyumlara bakılırsa Apple hiçbir zaman iPhone’lara USB-C getirmeyebilir. Çünkü teknoloji devi 3.5 mm kulaklık girişini kaldırdığı gibi telefonlardan şarj portunu da kaldırmak istiyor.

Firma yüzde 99 ihtimalle bunu tasarladığı ve mevcut aksesuar ekosistemini bozmak istemediği için Lightning kullanmaya devam ediyor. Apple ayrıca Lightning destekli hemen her üründen lisans parası da alıyor.

Firmanın bunun için yıllardır plan yaptığı biliniyor. Bunun ilk adımı da aslında iPhone 12 ailesi ile gelen, aynı zamanda iPhone 13 ailesinde de olan mıknatıs temelli MagSafe sistemi olmuştu. Apple’ın Lightning’den USB-C’ye geçmek yerine şarj işini gelecekte tamamen kablosuz şarj sistemleri ile yapmak istediği aktarılıyor.

Günümüzde Lightning portunu nadir yedekler dışında şarj haricinde kullanan çok az kişi bulunuyor. Bu yüzden de şarj portunu kaldırmak Apple dünyası için zor olmayacak izlenimi oluşturuyor.

Apple’dan sonra, aynı 3.5 mm kulaklık girişi için olduğu gibi Android üreticilerinin de şarj girişini telefonlarından kaldırmaya başlayacağı düşünülüyor. Şu an Realme başta olmak üzere birçok firma MagSafe benzeri manyetik şarj sistemleri geliştiriyor.

İlk olarak iPhone 12 modelleriyle gelen ve iPhone 13 ailesinde de olan MagSafe için Apple’ın resmi açıklaması şöyle

“MagSafe kablosuz şarjı iyileştirerek daha iyi ve daha verimli bir deneyime dönüştürüyor ve iPhone 12 / iPhone 13 modellerini harika bir şekilde tamamlayan ve kolay takılabilen aksesuarlardan oluşan yeni bir ekosistem oluşturuyor. Kablosuz şarj bobininin etrafında, hizalama ve verimlilik için optimize edilmiş bir mıknatıs grubu bulunan MagSafe, iPhone’a benzersiz bir deneyim getiriyor ve iPhone’a her seferinde mükemmel bir şekilde bağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MagSafe şarj aygıtları verimli bir şekilde 15 W’a kadar güç sağlar ve mevcut Qi özellikli aygıtlarla da uyumludur. Şarj çözümleri arasında, iPhone ve Apple Watch ile kullanılmak üzere MagSafe Şarj Aygıtı ve MagSafe Duo Şarj Aygıtının yanı sıra, iPhone’un arkasına kolayca oturan yeni silikon, deri ve şeffaf kılıflar ve bir deri cüzdan da bulunuyor. Müşteriler üçüncü taraf üreticilerin inovatif MagSafe aksesuarları tasarlamalarını da bekleyebilirler.”

İlgili Video