reklamı kapat

POPÜLER

Formula 1

Formula 1, yüzde 100 sürdürülebilir geleceğin yakıtını duyurdu [Video]

Formula 1, yüzde 100 sürdürülebilir yakıt hedefini duyurdu. Otomobil sporlarının öncüsü, geleceği daha temiz hale getirmek istiyor.

Formula 1, otomobil sporlarının öncüsü konumunda olduğundan milyar dolarlık arge bütçeleri bulunan takımlara ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda kendisi de ciddi geliştirmeler yapan F1, birçok güncel teknolojinin arkasında yer alıyor.

Şimdi açıklanan gelecek hedefinin arkasında ise dediğimiz gibi temiz gelecek odaklı yüzde 100 sürdürülebilir yakıt bulunuyor. F1, 2022 sezonunda E10 adı verilen yakıta geçiyor. Bu yakıt yüzde 90 fosil yakıt ve yüzde 10 etanol’den oluşuyor.

F1 yönetimi yeni nesil motorlar ile beraber ise 2030 yılında yakıt konusunda yeni döneme geçiyor. Yapılan açıklamaya göre bu yeni yakıt içten yanmalı her araçta görev yapabilecek şekilde tasarlanıyor.

Bu yakıtın kendisi atıklardan gelen bileşenler kullanılarak direkt olarak laboratuvar ortamında oluşturulacak. Fosil kaynaklı petrole göre en az yüzde 65 sera gazı emisyon tasarrufu sağlayacak yeni nesil yakıt, önemli olarak F1 araçları dahil olmak üzere kullanıldığı hiçbir motorda performans kaybı yaşatmayacak.

Gelecek için büyük önem arz eden ve sadece Formula 1 değil herkese açılacak bir çalışmanın merkezinde yer alan geleceğin yakıtı, büyük ses getirmiş durumda. 2030’da yollarda 1.8 milyar otomobil olacağını ve bunların sadece yüzde 8’inin elektrikli olacağını aktaran F1, bu açıdan yüzde 100 sürdürülebilir yakıtın hayati olduğunu açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Formula 1 2021 Türkiye GP de merakla bekleniyor

Hatta dün 2021 Formula 1 Türkiye yarışının galibine direkt olarak aşağıda gördüğünüz kupanın verileceği açıklandı. Tanıtım videosu da aşağıda yer alan kupa için Türkiye F1 pistinin işletmecisi Intercity Park şunları aktardı:

“İlhamını meşhur 8. virajımızdan alan, bünyesinde Türk kültüründen esintiler taşıyan “Magic 8” temalı kupamız görücüye çıkıyor. “Kupanın sahibi kim olacak?” sorusu 10 Ekim’de Intercity İstanbul Park’ta cevabını bulacak.”