reklamı kapat

POPÜLER

Apple Formula 1

Apple’ın Formula 1 filmi 25 Haziran 2025’te yayınlanacak

 - Güncelleme: 21 Haziran 2024 14:57

Apple’ın Formula 1 filmi 25 Haziran 2025’te yayınlanacak. Filmin başrollerinde Brad Pitt ve Damson Idris yer alıyor.

Bir Apple Original filmi olarak çıkacak 250 milyon dolar bütçeli Formula 1 filmi (ismi halen belli değil), 25 Haziran2025’te ilk olarak sinemada izlenebilecek. Film daha sonra ise Apple TV+ kütüphanesine eklenecek. Top Gun: Maverick’in arkasındaki isim Joseph Kosinski tarafından yönetilen film, F1 hayranları tarafından uzun zamandır merakla bekleniyor. Film, kurgusal yarış takımı Apex’i merkezine alıyor. Yapımda ünlü oyuncu Brad Pitt, Damson Idris tarafından canlandırılan takım arkadaşına yardım etmek için gride geri dönen eski bir sürücüyü canlandırıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Kerry Condon, Javier Bardem, Tobias Menzies ve Sarah Niles gibi isimler de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz hafta da FIA Formula 1 için 2026 regülasyonlarını duyurmuştu. Yeni dönemde araçlar üzerinde önemli değişiklikler olacak. Yeni regülasyonlar kapsamında Formula 1 araçları 2026 yılında 30 kg daha hafif hale gelecek. 2026’daki araçların maksimum dingil mesafesi 200 mm azaltılarak 3.400 mm’ye indirilecek ve genişlik ise 100 mm azaltılarak 1.900 mm’ye düşürülecek.

Pirelli’nin 2022’de tanıttığı 18 inç jant boyutu yeni dönemde de korunacak, ancak 2026’da ön lastiklerin genişliği önceki nesil araçlara kıyasla 25 mm, arka lastiklerin genişliği ise 30 mm azaltılacak. Bunlara ek olarak yeni araçlarda yere basma kuvveti yüzde 30, sürtünme ise yüzde 55 oranında azaltılacak.

Yeni dönemde DRS tamamen rafa kaldırılacak, onun yerine geçişleri kolaylaştırmak için yeni bir sistem sunulacak. Geçişleri artırması hedeflenen yeni sistem, öndeki araca bir saniye yaklaşan sürücülere kısa süre için ek batarya gücü sağlayacak. Yeni dönemde ayrıca daha yakın yarışları mümkün kılmak için hareket ettirilebilir ön ve arka kanatlar devreye alınacak.

Daha güçlü gövdeler ve daha da zorlu testler sayesinde güvenliği artıracaklarını da aktaran FIA, artırılmış batarya gücü ve içten yanmalı motor ile elektrik gücü arasında eşit dağılımın yanı sıra, yüzde 100 sürdürülebilir yakıt kullanımını içeren bir yeniden tasarlanmış güç ünitesi de duyurmuş durumda. Sürdürülebilirlik, 2026 regülasyonlarının temel odak noktası olacak diyen FIA, 2030 yılına kadar Net Sıfır Karbon’a ulaşmak istiyor.

Formula 1 gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu