reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14

iPhone 14 serisinin ücretsiz uydu bağlantı desteği uzatıldı

 - Güncelleme: 15 Kasım 2023 11:48

Dört modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. İşte bu özellik bir yıl daha fazla ücretsiz kalacak.

iPhone 14 ailesi biliyorsunuz 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. Başta telefonlar alındıktan sonraki iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek denilen bu özellik, Apple tarafından bugün yapılan açıklamaya göre iPhone 14 kullanıcıları için bir yıl daha (Toplamda üç olacak) ücretsiz kalacak. Hizmet için daha sonrasında ne kadar fiyat isteneceği ise halen açıklanmıyor. Bu altyapı Apple tarafından telefonların çekmediği acil durumlarda hayat kurtarması için tasarlandı. İlk aşamada ABD ve Kanada merkezli olarak kullanıma açılan ve daha sonra aralarında maalesef Türkiye’nin olmadığı başka ülkelere açılan sistem, şimdiye kadar birçok kişinin hayatını kurtardı. Teknoloji devi bu altyapıda direkt olarak Globalstar firması ile ortaklık kuruyor ve uydu üzerinden acil SOS özelliği için tam 450 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını belirtiyor. Bu yatırımın büyük bölümü Apple’ın resmi duyurusuna göre Globalstar’a gidiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın işletme müdürü Jeff Williams, “Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, Amerikan yaratıcılığı ve teknolojisinin nasıl hayat kurtarabileceğinin mükemmel bir örneği” diyor ve ekliyor: “Bu hizmetin ABD’nin önde gelen şirketleri tarafından sağlanmasından ve kullanıcılarımızın ihtiyaç duymaları halinde acil durum hizmetlerine ulaşabileceklerini bilerek şebekeden uzak bölgeleri keşfedebilmelerinden gurur duyuyoruz.” Apple uydu üzerinden acil SOS özelliği hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri ise şöyle aktarıyor:

“iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine mesaj gönderme imkânı tanıyor. Uydular düşük bant genişliğine sahip hareketli hedefler olduğu için mesajların ulaştırılması dakikalar sürebiliyor.

Her saniye çok önemli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının durumunu değerlendiren birkaç yaşamsal soruyu önceden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sorular ve takip mesajları, Apple’dan eğitim almış ve kullanıcı adına yardım isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan durumlarda kullanıcıların Bul özelliğinden yararlanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

iPhone 14 serisi ve uydu özelliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan