reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk çarpışma algılama ve acil yardım çağrısı gönderme özelliklerini sunan akıllı kaskı: Quin [Video]

Kickstarter üzerinden kısa sürede beklediği desteği gören Quin Helmets modelleri, yaklaşık iki ay sonra seri üretim olarak raflardaki yerini alacak.

Teknolojik donanımların hızla gelişerek yeteneklerini çok daha kompakt boyutlarda sunabilecek seviyelere gelmesi birçok farklı alandaki ürünlerin çeşitlenmesine vesile oldu. Sürücüsüz otomobillerde kullanılan işlemcileri aklımıza getirmek bile bu konuda gelinen noktanın güzel örneklerinden. Nitekim motosiklet dünyasındaki güvenlik standartlarının artırılması adına da son yıllarda sevindirici haberler almaya devam ediyoruz. Bu konuda sürücülere yeni çözümler sunmak adına kurulan Amerika merkezli Quin Helmets, kullanıcılarla buluşturmak istediği akıllı kasklar ile çok daha güvenli ve kolay bir sürüş vadediyor. Özellikle potansiyel bir kaza anında acil durum çağrısı yapabilme özelliğiyle bu zamana kadar gördüğümüz örneklerinden ayrılan kask serisinde sürüş sırasında ciddi kolaylık sağlayan özellikler var.

Motosiklet dünyasında bir ilk

İçerisinde dahili olarak Bluetooth 4.0 gibi önemli bir desteği bulunan Quin kask modelleri, bu sayede kullanıcıların akıllı telefonlarına bağlanıyor. Burada müzik dinleme, gelen çağrılara cevap verme, navigasyon yönetimi gibi pek çok işlevin kontrolüne izin verilmesi kesinlikle fark yaratan detaylar arasında. Kaskın acil durum algılama kısmı ise entegre edilen sensörler üzerinden sağlanıyor. Özel olarak geliştirilen bir yazılımla birlikte çalışan bu sensörler eğer kask üzerinde belirli bir seviyenin üzerinde basınç veya darbe algılar ise otomatik olarak acil durum numaralarına SOS sinyali ve konum bilgisi gönderiyor. Sürücüler bu sinyali manuel olarak da kendi istekleri dahilinde iletebilmesi ani sağlık sorunları için hayat kurtaracak bir detay. Kaskların kullanım süresini 7 ile 8 saat aralığında belirten marka, beklemede ise 60 saat gibi başarılı bir rakam vadediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açık ve kapalı olmak üzere farklı türlerde satın alınabilecek olan Quin’de Spitfire ve Ghost isimli seçenek var. Karbon fiber alaşımdan parçaların kullanıldığı Ghost versiyonunun 1.270 gram ağırlığında olduğunu söyleyen marka, bunun sınıfında dünyanın en hafif akıllı kaskı olduğunun da altını çiziyor. Halihazırda Kickstarter üzerinden satışları gerçekleştirilen kaskların Spitfire versiyonu 235 dolar, Ghost versiyonu ise 375 dolarlık fiyatla sunulmakta. Kaskların seri üretimiyse önümüzdeki mayıs ayı itibarıyla başlayacak. Dünyanın her yerine gönderimi yapılan bu kasklar eğer ilginizi çektiyse seri üretimden önce satın almanızı önerdiğinizi de belirtmeden geçmeyelim. Bunun nedeni ise dükkan raflarına taşınmasından itibaren modellerin 350 ile 540 dolarlık fiyatla satışa sunulacak olması.

Video