reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store LOG Tasarım

Apple, App Store’un kapılarını yeni yılın ilk yarısında açacak

Avrupa Birliği, Digital Markets Act  ile teknoloji firmaları için yeni çizgiler çekiyor, bu yüzden Apple Apple Store kapılarını açıyor.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl kabul edilen Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile Avrupa merkezli olarak teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmayı hedefliyor. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Digital Markets Act, akıllı telefon gibi cihazlarda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılması için kilit bir kapı aralıyor. İşte bu yüzden Apple, önümüzdeki dönemde iOS işletim sisteminde App Store harici uygulama marketlerine ve App Store dışından uygulama yüklenmesine izin vermek zorunda kalacak. Geçtiğimiz günlerde öğrendiğimiz kadarıyla şirket bu konuda çalışmalara aktif olarak devam ediyor, buna işaret eden detayların iOS 17.2 güncellemesinin beta sürümlerinde göründüğü aktarılıyor. Bu konuda yeni bilgiler veren Mark Gurman ise Apple’ın App Store dışı yüklemelere 2024’ün ilk yarısı içerisinde Avrupa’da izin vermeye başlayacağını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada çok sıkı kontroller uygulayacağı aktarılan şirketin, bu imkanı Avrupa dışında sunup sunmayacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Bu planı gerçeğe dönüştürmek adına büyük bir işgücü ayırdığı bilinen Apple, daha önce duyduğumuz kadarıyla bu konuda bazı çalışanlarını hiç mutlu etmiyor.

Apple halen App Store dışı yüklemelerin tüketicilerin cihazlarına güvenli olmayan uygulamalar sokabileceğini ve gizliliğe zarar verebileceğini savunuyor. Ancak firma Avrupa’da satışa devam edebilmek adına yasalara uymak durumunda ve bu yüzden gerçekten çok büyük bir ekosistem değişikliği yolda bulunuyor.

Apple adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER