reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store LOG Tasarım

iOS 17.2 de işaret etti: Apple, iPhone’ların kapılarını açmak için çalışıyor

Avrupa Birliği, Digital Markets Act  ile teknoloji firmaları için yeni çizgiler çekiyor, bu yüzden Apple çalışmalar gerçekleştiriyor.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl kabul edilen Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile Avrupa merkezli olarak teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmayı hedefliyor. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Digital Markets Act, akıllı telefon gibi cihazlarda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılması için kilit bir kapı aralıyor. İşte bu yüzden Apple, önümüzdeki dönemde iOS işletim sisteminde App Store harici uygulama marketlerine ve App Store dışından uygulama yüklenmesine izin vermek zorunda kalacak. Yeni verilen bilgilere göre şirket bu konuda çalışmalara aktif olarak devam ediyor, buna işaret eden kodların ve detayların iOS 17.2 güncellemesinin beta test sürümlerinde göründüğü aktarılıyor. Sadece Avrupa’ya özel kalma ihtimali bulunan ancak kesin olmayan bu adım sayesinde iPhone ve iPad’in kapıları herkese açılacak, App Store zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu planı gerçeğe dönüştürmek adına büyük bir işgücü ayırdığı bilinen Apple, daha önce duyduğumuz kadarıyla bu konuda bazı çalışanlarını hiç mutlu etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple halen App Store dışı yüklemelerin tüketicilerin cihazlarına güvenli olmayan uygulamalar sokabileceğini ve gizliliğe zarar verebileceğini savunuyor. Ancak firma Avrupa’da satışa devam edebilmek adına yasalara uymak durumunda ve bu yüzden çok büyük bir ekosistem değişikliği yolda bulunuyor.

iOS ekosistemi sonunda Android kadar olmasa da “açılma” yolunda ilerliyor, Apple’ın bu yeni altyapı için çok ciddi güvenlik önlemleri planladığı ve App Store dışından gelen uygulamaların da zorunlu birçok gereksinimi karşılamak zorunda kalacağı aktarılıyor.

Aynı şekilde App Store’a alternatif uygulama marketleri için de çok sıkı gereksinimlerin uygulanacağı, Apple’ın bu marketlerden de para kazanmak istediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Apple adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi