reklamı kapat

POPÜLER

Bosch

Kaza sonrası hayat kurtaran destek; Bosch imzalı motosiklet güvenlik sistemi

Trafik kazalarında her saniyenin önemli olduğunun altını çizen Bosch, motosikletçiler için “Help Connect” sistemini geliştirerek piyasaya sunuyor.

Otomobilde olduğu kadar motosiklet dünyasının geleceği için de ciddi bir AR-GE süreci yürüten Bosch, belirli aralıklarla bunu somut projelerle karşımıza çıkartmayı ihmal etmiyor. Trafik kazalarında her saniyenin önemli olduğunun altını çizen marka, motosikletçiler için bir trafik kazasında ölüm riskinin otomobil sürücülerinden 20 kat daha fazla olduğunu ifade ediyor. Bu durum, Bosch’u, ‘Help Connect’ sistemini geliştirmeye teşvik etti. ‘Help Connect’, iki tekerli araçlarda kurtarma sürecini hızlandıran ağa bağlı bir acil durum çağrı sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Motosiklet denge kontrolü sisteminde bulunan atalet sensör ünitesinden veri çekiyor. Entegre sensörler, saniyede 100 defa ivme ve açısal hızı ölçüyor (Açısal hız; bir objenin açısal konumunun değişim hızı.) Sensör böylece motosikletin anlık pozisyonunu ve eğilme açısını doğru şekile hesaplayabiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch, sistemi kademeli olarak satışa sunacak

“Help Connect” sistemi; entegre çarpışma algoritması, motosikletin kaza geçirdiği durumları, park halinde iken devrildiği durumlardan ayırt edebiliyor. Sistemin ekstra bir kontrol ünitesine ihtiyaç duymaması motosiklete entregrasyonu daha kolay hale getiriyor. Bluetooth ile Bosch’un Vivatar acil durum uygulamasına bağlanabilen yapı sürücülerin ek uygulamaları gibi diğer akıllı telefon uygulamaları da acil durum çağrı sistemine entegre edilebiliyor. ‘Help Connect’ sistemi, konumla ilgili bilgiler dışında, sürücü tarafından sağlanan ve acil servis ekipleri için hayati önem taşıyabilecek tüm tıbbi verileri Bosch Servis Merkezi’ne iletiyor. Kaza haberleri, talep üzerine diğer kullanıcılara da otomatik olarak iletilebiliyor.

Acil çağrı hizmeti, öncelikle Almanya’daki müşteriler için satışa sunulacak. Kullanıcılar, herhangi bir Avrupa ülkesinden (Almanya’nın yanı sıra Avusturya, Belçika, Fransa, İtalya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, İsviçre ve Birleşik Krallık) Almanca ya da İngilizce dilleri ile Bosch Hizmet Merkezine bağlanabilecek. Kaza ciddiyse ve sürücüden yanıt alınamıyorsa acil durum hizmetleri derhal kaza mahaline yönlendiriliyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarını genelde üzerlerinde taşıdığı için, kaza geçiren kişiler araçtan savrulmuş olsa bile yerleri hemen bulunabiliyor.