reklamı kapat

POPÜLER

Bosch Help Connect motosiklet

Bosch’tan motosiklet sürücülerinin hayatını kurtacak sistem

Dünyaca ünlü teknoloji firmalarından Bosch, motosiklet sürücülerini oldukça memnun edecek Help Connect isimli bir teknoloji ile karşımızda yer alıyor.

Bosch, kazaları otomatik olarak belirleyen Help Connect sistemini Almanya merkezli olarak hayata geçiriyor. Birçok benzerinin otomobiller içerisinde de sunulduğu bu teknoloji, gerçekten hayati bir konumda yer alıyor. Kazayı algıladığı an ambulansı arayabilen sistem, motosiklet tarafında otomobil tarafından çok daha büyük önem arz ediyor. Çünkü motosiklet kazalarının büyük çoğunluğunda sürücüler çok ciddi hasarlar alıyor. Bu konuda zamanla yarışıldığı için de sağlık kuruluşlarına hemen haber gitmesi gerçekten hayati oluyor. Kazalarda motosiklet sürücülerinin otomobil sürücülerine oranla 20 kat daha yüksek ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Bosch, geliştirdikleri sistemin sensörler ile birçok durumu analiz edebildiğini aktarıyor. Elbette GPS ile tam net konum belirleme de yapabilen sistem, her motosiklet için standart olması gereken seçenekler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch motosiklet yanında otomobil sürücüleri için de ilginç çalışmalar yapıyor

Firmanın geliştirdiği bir iç güneşlik, şeffaf yapısıyla sürücü görüşünü kapatmadan görevini yani güneşi kesmeyi yerine getirebiliyor. Virtual Visor adı verilen yeni sistem, şeffaf bir LCD panel ve sürücüye bakan bir kamera sistemi üstüne kuruluyor. Yapay zeka temelli altyapı, yüz tanıma ile çalışıyor ve kişilerin gözlerine güneş vurmasını yukarıda görebileceğiniz gibi belirli kısımlar karartarak engelliyor. Gerçekten çok kullanışlı duran Bosch imzalı sistem, gözler haricindeki kısımları kapatmadığı için sürüşü bozmamış oluyor. Bu da otomobil kullanırken büyük bir güvenlik artışı getiriyor. Bu sistemin ne zaman ticari olacağı henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Albenisi çok yüksek modern elektrikli scooter