reklamı kapat

POPÜLER

Bosch

Bosch’tan motosikletlere bir “jet itici” ekleyen çok ilginç güvenlik sistemi [Video]

Ulaşım alanında gerçekten önemli teknolojiler üzerinde çalışan Bosch, bunlar arasına bir yenisini daha ekledi. Motosikletler için hazırlanan yeni sistem, daha önce gördüklerimize hiç ama hiç benzemiyor.

Şirketin geliştirdiği yeni teknoloji, motosikletler için geliştirilmiş en ilginç güvenlik sistemi olarak tanımlanıyor. Biliyorsunuz iki teker üzerinde giden motosikletler yol şartlarından oldukça olumsuz şekilde etkileniyor. Yoldaki bir kum ya da toprak birikintisi yüzünden özellikle virajda kontrolünü kaybederek düşen ve hayatını kaybeden binlerce sürücü bulunuyor. İşte Bosch yeni sistemiyle bunu bitirmek istiyor. Geliştirilen teknoloji, temel olarak gaz basıncı üzerine kuruluyor. Motosikletin yanına ufak bir” jet itici sistemi” yerleştirilen firma, dahili sensörlerden motorun kaydığını algıladığı an da bu itici sistemi açılarak ters basınç üretiyor. Bu sayede dengesi tekrardan sağlanan motosiklet ve sürücüsü, ölümcül bir kazaya neden olabilecek düşmekten kurtuluyor. Hava yastığı gibi tek seferlik olduğu belirtilen sistem, söylendiği kadarıyla kompleks bir yapı kullanıyor. Bu yüzden sadece çok pahalı motorlarda karşımıza çıkabileceği belirtilen teknoloji, hayat kurtaracak en ilginç teknolojiler arasında yer alıyor.

Bosch’un yeni sistemi yüzlerce hayatı kurtabilir

Dediğimiz gibi motosiklet güvenliği için çok güzel duran sistem, şu an ne zaman kullanıma çıkacak bilinmiyor. Aşağıdaki videoda nasıl çalıştığı güzel bir şekilde gösterilen teknoloji, hava yastığı gibi standart yapılması gereken sistemler arasında yer alıyor. Teknolojiyi siz nasıl buldunuz? Sizce gerçekten işe yarayabilir mi?

Video