reklamı kapat

POPÜLER

bosch
bosch

Bosch’tan motosikletlerde kaza riskini azaltan teknolojiler

Bosch, iki tekelerlekli araçlarda daha fazla emniyet için yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. Bosch’un, şehir içinde motosiklet sürmeyi daha emniyetli ve konforlu hale getiren teknolojileri sayesinde, trafikte tehlike oluşturan durumların önüne ilk andan itibaren geçilebiliyor.

Tekerlekte kaymayı azaltan teknoloji

Islak yapraklar, yağ sızıntısı veya yol yüzeyindeki çakıl taşları, tekerleklerin yana doğru kaymasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda motosiklet sürücülerinin araçlarını düzeltme şansı neredeyse olmuyor. Sürücüleri oluşabilecek risklerden korumak için ek yanal kuvvet uygulamak gerekiyor.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Bosch, kaymayı azaltmak için bir proje geliştirdi. Proje sayesinde bir sensör tekerleklerin yana kaydığını algılıyor ve bu durum belirli bir değeri aştığı takdirde, motosikleti yolunda tutuyor ve düşme riskini önemli derecede azaltıyor. Belirlenen değerin aşılması halinde otomobil hava yastıklarında kullanılan türde bir gaz akümülatöründen gaz serbest bırakılıyor. Serbest bırakılan gaz, depo adaptörüne akıyor ve bir nozül aracılığıyla belirli bir yönde dışarı veriliyor. Bu ters itiş, motosikleti yolunda tutmayı sağlıyor.

Radar tabanlı sürücü destek sistemleri

Motosikletlerde bir duyu organı olarak radar kullanılması hem emniyetli bir sürüş sağlar hem de aracın çevresinin tam bir resmini sunuyor. Radar tabanlı destek sistemleri, sürücüler için hayatı kolaylaştırır ve aynı zamanda sürüş esnasındaki konfor ve eğlenceyi artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ACC adaptif hız sabitleyici

ACC, trafik akışına göre aracın hızını ayarlıyor ve gereken güvenli takip mesafesini koruyor. Bu sistem, öndeki araçla güvenli takip mesafesi olmaması sebebiyle gerçekleşen arkadan çarpmaları etkili bir şekilde önleyebiliyor. ACC sürücülere daha fazla rahatlık sunmanın yanı sıra özellikle yoğun trafikte yola daha fazla konsantre olmayı sağlıyor.

Çarpışma uyarı sistemi

Trafikte küçük bir konsantrasyon kaybı bile ciddi sonuçlara yol açabilir. Bosch, çarpma riskini veya sonuçlarını azaltmak üzere motosikletler için bir çarpışma uyarı sistemi geliştirdi. Sistem, araç çalışır çalışmaz aktif hale geliyor ve belirlenen tüm hız aralıklarında sürücüyü destekliyor. Sistem, bir başka aracın tehlikeli bir şekilde yakın olduğunu ve sürücünün duruma reaksiyon göstermediğini tespit ettiğinde ise sesli veya görüntülü bir sinyal yoluyla sürücüyü uyarıyor.

Kör nokta tespiti

Bu sistem, motosiklet sürücülerinin emniyetli bir şekilde şerit değiştirmesine yardımcı olmak üzere aracın tüm çevresini dikkatli bir şekilde kontrol ediyor. Bir radar sensörü, görülmesi zor alanlardaki nesneleri kayıt altına alıp sistemin elektronik gözü olarak kör noktaları tespit ediyor. Sürücünün kör noktasında bir araç belirdiğinde, sistem dikiz aynasına görüntülü sinyal göndererek sürücüyü uyarıyor.

Hepsi bir arada emniyet sistemi: MSC

MSC (motorcycle stability control) yani motosiklet denge kontrolü, dünyanın iki tekerlekli araçlara yönelik ilk ‘hepsi bir arada’ emniyet sistemi olma özelliğini taşıyor. Motosikletin yatma açısı gibi parametreleri takip eden sistem, motosikleti normal sürüş durumuna uygun hale getirmek için frenleme ve hızlanmaya elektronik olarak müdahale edebiliyor.

Böylece Bosch sistemi, motosiklet kazalarının büyük bir çoğunluğunun meydana geldiği virajlarda fren yapıldığında motosikletin aniden ve kontrolsüz bir şekilde iyice yana yatmasını veya kendisini düzeltmesini önleyebiliyor. MSC içerisinde yer alan yeni 6D sensör, piyasadaki en küçük ve en hafif tasarımdır. Bu sensör montaj esnekliğini önemli ölçüde artırırken, daha az titreşime neden oluyor.

İlginizi çekebilir

Bosch’tan motosikletlere bir “jet itici” ekleyen çok ilginç güvenlik sistemi