reklamı kapat

POPÜLER

Motosikletler için akıllı sinyal sistemi [Video]

Motosiklet sürmek başlı başına bir tehlike unsuru olarak görülürken bazı “yanıltıcı” davranışlar daha büyük tehlikelere sebep olabiliyor. Sinyal vermemek, yanlış sinyal vermek veya sinyali açık unutmak gibi. Aslında bu durum otomobiller için de geçerli elbette. Ancak neredeyse tüm otomobillerde mevcut olan önleyici sistem, artık motosikletler için de yaygınlaşıyor.

ABCS Sistem’in geliştirdiği Smart Turn System, yani akıllı dönüş sistemi, motosiklette verilen sinyalin görevini tamamladıktan sonra otomatik olarak iptal olmasını sağlıyor. Örneğin sağa dönmek için sinyal verdiniz, dönüşü tamamladınız ve gidonu yeniden düz konuma getirdikten sonra sinyal kendi kendine sönüyor. STS motosikletin hareketlerini algılayarak dönüş mü yaptığınız ya da şerit mi değiştirdiğinizi de anlayabiliyor. Yukarıdaki videodan sistemin nasıl çalıştığına göz atabilirsiniz.

self-cancelling-smart-turn-system-6
Hemen hemen tüm motosikletlere kolayca uygulanabildiği söylenen sistem, beta sürecini tamamladıktan sonra mart ayından itibaren satın alınır hale gelebilecek. Aslında bunun yeni ve devrimsel bir icat gibi sunulması biraz tuhaf. Zira söz konusu teknoloji bazı motosiklet modellerinde yıllardır mevcut. Ancak STS ile daha da yaygınlaşacağı kesin.