reklamı kapat

POPÜLER

volvo
Volvo

Volvo dünya çapında gerçekleştireceği 700.000’in üzerinde geri çağırmayla gündemde

Volvo, otonom acil durum frenleme sistemindeki bir sorun nedeniyle dünya çapında yaklaşık 736.000 aracını geri çağırmaya hazırlanıyor.

Kısa süre önce makyajlı S90 ve V90‘ın tanıtımıyla karşımıza çıkan Volvo, Koronavirüs sebebiyle fabrikalarına ara verme hazırlıklarının da içerisinde. Son bir haftadır konuyla ilgili kararını duyurması beklenen İsveçli üretici bugün dünya gündeminde şok bir haberle oturdu. İlk kez geçtiğimiz yılın sonlarında bir XC60 güvenlik testinde Danimarkalı FDM tarafından keşfedilen güvenlik açığı üzerine başlayan çalışmalar kısa sürede küresel bir hatanın varlığına dönüşmüş gibi görünüyor. Yapılan testerde aracın acil durum fren sisteminin sürekli olarak başarısız olduğu ve sonrasında XC60’ın Volvo’ya iade edildiği detaylar arasında karşımıza çıkıyor. Çok geçmeden ise İsveçli otomobil üreticisi, sorunun 21 Ocak 2019’dan beri ürettiği tüm modellerde de olduğunu keşfetti. Listede ise S60, S90, V60, V60 Cross Country, V90, V90 Cross Country, XC40, XC60 ve XC90 yer alıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Consumer Reports tarafından konuyla ilgili yayınlanan raporda geri çağrılan araçların, Mart 2020’den önce üretilmiş ve belirli otonom acil frenleme donanımıyla alakalı uyumsuzluk yaşanlar olduğuna vurgu yapılıyor. Yaşanan bu hata sonucunda, sistem aracın önündeki nesneleri veya yayaları algılamayarak tamamen işlevsiz bir hal alıyor. Gerçekleştirilecek geri çağırma hamlesinin dünya çapında toplam 736.430 otomobili etkileceğini ve bunlardan yaklaşık 120.000’in Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğu da raporda karşımıza çıkıyor. Volvo bayileri otonom acil frenleme yazılımını ücretsiz güncelleyerek sorunu çözmeye hazırlanırken süreçten etkilenen araçların sahiplerine Mayıs ayında ulaşılacağı bilgisi de paylaşıldı.

İlginizi çekebilir

Volvo XC40 Recharge Türkiye’ye ne zaman gelecek?