reklamı kapat

POPÜLER

2018 Volvo XC60

Euro NCAP verilerine göre 2017 yılının en güvenli otomobili belli oldu [Video]

11 Ocak 2018

Marka ve modellere göre sınıf sınıf ayrılan en güvenli otomobiller listesinde, ortalama baz alındığında üst noktaya bizleri şaşırtmayan bir üretici oturdu.

Otomobil dünyasının enlerinin belirleneceği Cenevre Otomobil Fuarı için geri sayım yaptığımız şu günlerde önümüzdeki yaklaşık iki aylık bir zaman dilimi var. Cenevre öncesinde Tokyo ve Detroit Otomobil Fuar’ında sahne alacak olan markalarla ilgili bilgiler ortaya çıkma başlarken, geride bıraktığımız yılın en güvenli otomobiliyle ilgili Euro NCAP‘ten bir açıklama yapıldı. 50’nin üzerinde otomobilin dahil edildiği 2017 içerisinde akılda kalıcı değerlerin de açıklandığına şahit olduk. Hemen her sınıfta modelin yer aldığı bu test sürecinin en iyisi hangisiydi? Euro NCAP jürisinin kriterler doğrultusunda bu konuda açıkladığı isim Volvo XC60 oldu. Bazılarımız için söz konusu bir Volvo olduğu için şaşırmadığı bu sonucun detayları da en az aracın kendisi kadar başarılı.

Volvo XC60 ortalamada fark yarattı

Euro NCAP’in 2017’nin en güvenli otomobili olarak açıkladığı Volvo XC60’ın elde ettiği bu başarısından evvel, test sonuçlarını tekrar hatırlamakta fayda var diye düşünüyoruz. Resmi kaynaklara baktığımızda 2018 model yıllı XC60’ın yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 98, çocuk korumasında yüzde 87, yaya korumasında yüzde 76 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 95 gibi oldukça yüksek rakamlarla derecelendirildiğini görüyoruz. Sınıflarında Subaru’dan Impreza ve XV, Volkswagen’den Polo, T-Roc, Arteon ve Opel’den Crossland X‘in ilk sırayı çektiği değerlendirmede XC60’ın ortalama bazında en üst noktada yer aldığını belirtmekte fayda var. FIAT Punto‘nun 0 yıldızla tarihe geçtiği 2017’nin güvenlik kısmında unutulmaz bir yıl olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz.

Video