reklamı kapat

POPÜLER

Çarpışma testi sonuçlarına göre 2018 yılının en güvenli otomobilleri [Video]

Euro NCAP tarafından açıklanan 2018 yılı en güvenli otomobiller listesinde, elde edilen skorların kesinlikle hafızalarda yer edinecek nitelikte.

Volvo, Peugeot ve Jeep gibi içerisinde pek çok önemli marka ve modelin bulunduğu çarpışma testi sonuç listesi geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddeleri arasındaydı. Jeep’in Wrangler ve FIAT’ın Panda ile elde ettiği skorlar ile şok etkisinin yaratıldığı listede, beklenin de ilerisinde performans gösteren isimler yok değildi. Euro NCAP tarafından paylaşılan bireysel sonuçların ardından, 2018 yılında sınıfına referans olacak otomobillerin toplu listesi de nihayet açıklananlar arasındaki yerini aldı. Yeni jenerasyon Mercedes A-Class‘ın damga vurduğu listede dikkate alınması gereken rakamlar mevcut.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Listedeki detaylar

Listeye ilk olarak kompakt aile otomobili sınıfının lideri olan Mercedes A-Serisi ile başlayalım. NCAP’in resmi kaynaklarından paylaştığı verilere göre A-Serisi; yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 96, çocuk korumasında yüzde 91, yaya korumasında yüzde 92 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 75 oranında rakamlar elde ettiği görülüyor. Aile Otomobili sınıfının lideri konumunda olan Lexus ES ise; yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 91, çocuk korumasında yüzde 87, yaya korumasında yüzde 90 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 77 oranında rakamlar ile karşımıza çıkıyor. Liste’nin hidrojen yakıtlı olarak kendisine yer bulan Hyundai Nexo, büyük SUV sınıfında; yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 94, çocuk korumasında yüzde 87, yaya korumasında yüzde 67 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 90 oranında rakamlar elde ettiği görülüyor.