reklamı kapat

POPÜLER

Siber zorbalık Samsung

Siber zorbalığa karşı Samsung çağrısı: Farkına var

Samsung Electronics Türkiye‘nin geçtiğimiz yıl Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile başlattığı siber zorbalığa karşı farkındalık hareketi bu yıl da siber zorbalık probleminin altını çiziyor.

Dijital teknolojilerin gelişmesiyle beraber yepyeni bir problem de baş göstermiş durumda: Siber zorbalık. Sosyal medya üzerinden her gün sayısız çocuğun yaşıtları veya diğer internet kullanıcıları tarafından maruz kaldığı bu zorbalık sadece kelimelerle gerçekleşiyor. Samsung Electronics Türkiye’nin BTK ile geçtiğimiz yıl başlattığı ve siber zorbalık konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan proje de 13 Aralık’ta bir kez daha bu soruna dikkat çekiyor. “Siber Zorba Olma! #farkinavar” mottosuyla yapılan bu hareket ışığında Samsung Türkiye ve BTK sosyal medya hesaplarını karartıp, “Bazı Kelimeler Çok Ağır” sloganını “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hashtag’i ile paylaşarak herkesi sosyal medyadaki bu hareketin bir parçası olmaya davet ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Siber zorba olma!”

Siber zorbalık farkındalığı ise sadece sosyal medya üzerinden yaratılmaya çalışılmıyor. Yıl içinde farkındalık eğitimleri de gerçekleştiriliyor. İstanbul ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin desteğiyle gerçekleştirilen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” projesi ile beraber 173 kurumdan 211 öğretmen ve yöneticiye bu konuda eğitimler verildi. Ayrıca okullarda düzenlenen öğrenci seminerleri ile beraber şu ana kadar toplamda 5 binden fazla öğrenciye proje ulaşılmış durumda. Bu eğitimlerle beraber 10 binden fazla öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Siber zorbalığa uğrayan kullanıcıların neredeyse yarısı haraket içerikli mesajlar aldığını kaydedior. Siber zorbalığa maruz kalanların yüzde 78’ini kadınlar oluştururken, siber zorbalığa uğrayan kullanıcıların yüzde 44’ü de 13-18 yaş arasındaki çocuklar olarak belirtilmiş.

Siber zorbalığa maruz kalan kullanıcılar için BTK’nın hayata geçirdiği bir ihbar hattı olduğunu da belirtelim. Buradan şikayette bulunabilirsiniz.

İlgili video

Samsung Türkiye tarafından geçen yıl hazırlanan siber zorbalık videosu