reklamı kapat

POPÜLER

siber zorbalık

Bilinçlenme vakti geldi; siber zorba olmayın! [Video]

Dijital çağın zorbaları internetin dört bir yanında yer alıyor. Samsung Electronics Türkiye ve BTK iş birliğiyle siber zorbalığa dikkat çekiliyor.

Sosyal medya platformlarında maruz kaldığımız, belki de farkında olmadan bizim de dahil olduğumuz siber zorbalık yeni çağın yenilenen problemleri arasında yer alıyor. Dijital ortamda bir birey veya grubun, başka bir birey veya gruba yönelik kasıtlı bir şekilde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma, dışlama ve benzeri eylemlerin tümü “siber zorbalık” kategorisine giriyor. Bu kavram ışığında her gün binlerce çocuk, genç ve yetişkin fiziksel ve psikolojik zararlar görebiliyor.

Samsung ve BTK iş birliğinde yürütülen yeni kampanya “Siber Zorba Olma! #farkinavar” ise bu konuda bir farkındalık yaratarak aileleri bilinçlendirme görevini sırtlanıyor. Bu kampanya dahilinde pilot 20 okul ile eğitimler verilerek teknolojinin kötü amaçlı kullanımına karşı farkındalık ve kişilik haklarının korunması konusunda duyarlılık sağlanması amaçlanıyor.

“Siber Zorba Olma!” #farkinavar

Kampanyayı duyurma amaçlı bir dijital reklam filmi hazırlandı. Ayrıca bunun yanı sıra Samsung Türkiye ve BTK, 13 Aralık günü siber zorbalığa dikkat çekmek için sosyal medya hesaplarını karartarak #farkinavar hashtag’i ile “Siber Zorba Olma!” sloganını paylaşarak bir internet hareketi başlatacak.

Video