reklamı kapat

POPÜLER

2019'un en güvenli otomobilleri

2019’un sınıfında en güvenli otomobilleri belli oldu

Bir otomobili satın alma sürecinde en önemli niteliklerden birisi, 2019’un en güvenli otomobilleri listesinde bir kez daha ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz yılın son çeyreği içerisinde asfalta çıkışı için merakla beklediğimiz birçok modelin çarpışma testi sonuçlarını açıklayan Euro NCAP, artık 2020 model yılıyla testlerini gerçekleştirecek. Volkswagen Golf ve Renault Clio başta olmak üzere segmentinde öncü pek çok modelin yeni jenerasyonlara kavuştuğu 2019 yılı önem sırasında üstlere kaydettiğimiz bir dönem oldu. Şimdi ise bu yıl içerisinde karşımıza çıkan modeller arasında sınıf liderlerine yakından bakma vakti. Birbirinden farklı kulvarda rekabet eden 55 modeli test merkezine alan kuruluş 2019’un en güvenli otomobilleri listesini de dolaylı yoldan belirlemiş oldu. Her geçen yıl daha da sıkı hale gelen testlerde en dikkat çeken isimse bizim için Renault Clio.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019’un en güvenli otomobilleri listesinde Tesla öne çıktı

Toplamda altı kategori içerisinde yapılan değerlendirmelere baktığımızda elektrikli otomobil dünyasının marka liderli konumunda olan Tesla’nın ağırlığını net şekilde görebiliyoruz. Arazi ve binek odaklı iki sınıfta Model 3 ve Model X ile dereceye giren Amerikalı üreticinin, kullanıcı nezdindeki bakış açısını da daha net anlamak mümkün. Giriş seviyesi sınıfta karşımıza çıkan Clio’ya Audi A1’de eşlik ediyor. Bununla birlikte Mercedes, BMW, Mazda ve Subaru gibi markalar da listeye modellerini sokmayı başardı. Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, yaya koruma ve standart güvenlik destekleri gibi maddelerin ortalaması sonucu paylaşılan listenin detaylarıysa şu şekilde;

Süpermini: Audi A1 – Renault Clio

Kompakt aile aracı: Mercedes-Benz CLA – Mazda3

Büyük aile aracı: Tesla Model 3 – BMW 3 Serisi – Skoda Octavia

SUV: Tesla Model X – Seat Tarraco – Subaru Forester

Kompakt SUV: Mazda CX-30 – Volkswagen T-Cross

Hybrid & Elektrikli: Tesla Model 3 – Tesla Model X

İlgili video

Yeni Golf için çarpışma testi sonuçları açıklandı