reklamı kapat

POPÜLER

fiat punto

FIAT Punto, Euro NCAP testinden sıfır alan ilk otomobil olarak tarihe geçti [Video]

İlk dönemlerinde sınıfının en başarılı modellerinden birisi olan FIAT Punto, eksiklikleri nedeniyle kötü bir şöhretin sahibi oldu.

Bugün tek hamlede birçok otomobilin güvenlik testi sonuçlarını yayınlayan Euro NCAP bazı üreticilere bekledikleri bazılarınaysa sürprizli karneler çıkarttı. Paylaşılanlar arasından gün içerisinde sizlerle birlikte Dacia Duster ve Hyundai Kona’nın sonuçlarını değerlendirmiştik. Dacia ve Hyundai gibi markaların yanı sıra Jaguar, KIA ve BMW gibi üreticilerin yer aldığı listede tüm sonuçların üzerindeki ilgiyi geride bırakan bir satır dikkatleri çekti. FIAT Punto‘ya ait olan değerlendirme sonucunda yıldız sayısı bölümünde herhangi bir ibare bulunmazken “Acaba bir yanlışlık mı oldu?” diye düşünenlerden olan biz, aslında tarihe geçen bir sonuca baktığımız çok geç olmadan öğrendik.

En büyük negatif etken elektronik asistanlar

Euro NCAP’in resmi kaynaklarından yayınlanan test sonuçlarına baktığımızda FIAT Punto’nun, yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 51, çocuk korumasında yüzde 43, yaya korumasında yüzde 52 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 0 gibi rakamlarla derecelendirildiğini görüyoruz. Bu değerler ortalamasının alınmasıyla birlikte de karşımıza test tarihinde ilk kez 0 yıldız alan bir otomobil karşımıza çıkıyor. Sonucun ardından Euro NCAP’ten gelen açıklamada; “Elde edilen skora, çarpışma performansında analiz edilen puanlar ve otonom acil frenleme gibi temel teknolojilerin yokluğu neden olmuştur.” denildi. NCAP’in üst düzey yöneticilerinden olan Matthew Avery ise; “Punto tehlikeli bir otomobil değil lakin fiyatlarına göre güvenlik konusunda zayıf kalmakta.” diyerek FIAT’ın başarılı sonuçlar alan diğer modellerinden Punto’ya aktarma yapabileceğini ifade etti.

Konuyla ilgili FIAT cephesinin açıklamasının da gecikmediğini belirtmek gerekiyor. Markadan yapılan açıklamada “Güvenlik, FCA grubu için son derece önemli bir kriterdi. Punto 12 yıl önce piyasaya çıktığında, sınıfındaki ilk beş yıldızlı EURO NCAP otomobili oldu. Alfa Romeo Giulia, Alfa Romeo Stelvio ve Jeep Compass gibi başarılı sonuçlar elde eden modellerimiz bunun önemli kanıtıdır.” denildi.

Video