reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

kutup ayisi

National Geographic fotoğrafçısından yürek burkan paylaşım

National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen, Instagram hesabı üzerinden etkileyici fotoğraflara imza atıyor. Vahşi yaşam fotoğrafçılığı denildiğinde akla gelen ilk isim olan Paul Nicklen, bu kez yürek burkan bir video kaydetti. Nicklen, açlık çeken bir kutup ayısının yiyecekler için çırpındığına dair yürek burkan bir video paylaştı.

Advertisement

Paylaşılan videoyu izlediğimizde küresel ısınmanın etkilerinin açık bir şekilde görüldüğünü belirtmemiz gerekiyor. Bilim insanlarının paylaştıkları bilgilere göre kutup ayılarının nesli küresel ısınmadan ötürü 100 yıl içinde tükenecek. Kutup ayısı videosunu kaydederken kendisi ve ekibinin gözyaşlarını tutamadığını belirten Nicklen, insanların bilinçlendirilmesi adına güzel paylaşımlarla birlikte bu paylaşımların da yapılması gerektiğini ifade etti. Kutup ayısının kayıttan sonra belki de öldüğünü söyleyen Nicklen, ayıya yadım edecek kişinin kendisinin olmadığını dile getirdi. Doğada şimdiye kadar 3.000’e yakın kutup ayısı gördüğünü belirten Nicklen, böyle bir görüntüye ilk kez şahit olduğunun altını çizdi.

Paul Nicklen kimdir?

1968 yılında Kanada’da dünyaya gelen Paul Nicklen, üniversite hayatı sonrasında Kanada Yenilenebilir Kaynaklar Departmanı ile bir vahşi yaşam biyologu olarak çalıştı. Paul Nicklen 1995 yılında vahşi doğa ve doğa fotoğraf muhabirliği yapmadan önce, kutup ayıları, bizon ve kanada geyiği gibi biyoteknoloji türlerini inceledi. 1995 yılından beri, yaban hayatı ve iklim değişikliği üzerine yoğunlaşan Nicklen, Antarktika’da tam zamanlı bir fotoğraf muhabiri olarak çalışmaktadır.