reklamı kapat

POPÜLER

dacia duster ncap

Dacia Duster ve Hyundai Kona’nın çarpışma testi sonuçları açıklandı [Video]

Sokaklara çıkması için geri sayımın devam ettiği Dacia Duster ve Hyundai Kona’nın Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen testleri tamamlandı.

Geçirdiği tasarımsal değişimle halihazırda var olan meraklı kitlesini önemli oranda artıran Dacia Duster‘ın önemli noktalarından bir tanesi daha açıklığa kavuştu. Geçtiğimiz günlerde dile getirilen beklentiler doğrultusunda Euro NCAP güvenlik testine giren yeni Duster, genel ortalamada üç yıldıza layık görüldü. Marka yöneticilerinin dile getirdiği tahminleri şaşırtmayan Duster ile birlikte kompakt SUV sınıfına dahil olan Hyundai Kona da sonuçları açıklanan modeller arasındaki yerini aldı. Kona dikkate alınan kriterler bazında elde ettiği başarılı sonuçla, tasarım ve donanımının yanında güvenlik kısmında da başarılı bir otomobil olduğunu potansiyel alıcılarına kanıtlamış oldu.

Dacia Duster

Her zaman olduğu gibi resmi kaynaklar üzerinden üzerinden test görüntülerinin de paylaşıldığı sonuçlarda ilk olarak Dacia Duster’a yakından bakalım. Duster, yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 71, çocuk korumasında yüzde 66, yaya korumasında yüzde 56 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 37 oranında başarı elde ediyor. Euro NCAP’in elde edilen bu değerler ortalamasında Duster için paylaştığı dereceyse ilk başta da bahsettiğimiz gibi üç yıldız.

Hyundai Kona

Hyundai’nin ürün gamına dahil ettiği en yeni iki modelden birisi olan Kona ise; yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 87, çocuk korumasında yüzde 85, yaya korumasında yüzde 62 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 60 oranında sonuçla derecelendiriliyor. Elde edilen bu değerler bir araya getirildiğindeyse Hyunda Kona’nın beş üzerinden beş yıldız alarak testleri başarılı şekilde geride bıraktığını görüyoruz.