reklamı kapat

POPÜLER

Bazı araçların geri sürüşteki otomatik frenleme sistemleri test edildi

Bazı araçların geri sürüşteki otomatik frenleme sistemleri test edildi [Video]

 - Güncelleme: 15 Şubat 2024 16:18

Bazı araçların geri sürüşteki otomatik frenleme sistemleri test edildi. Sonuç maalesef beklenen düzeyde iyi çıkmadı.

AAA tarafından yapılan geri sürüşteki otomatik frenleme sistemi testi, çok iyi bir sonuç ortaya koymadı. Bunun için 2023’te satışa sunulan dört farklı crossover’ı kullanan firma, araçlardaki sistemlerin park yerinden geriye doğru çıkışlarda yaklaşan diğer araçları algıladığını ve fren yaptığı ancak bunun çoğu zaman yeterli olmadığını belirtiyor. Test sonuçlarını ve sensör sistemlerin engelleyemediği kazaları aşağıdaki videoda gözler önüne seren AAA, araçlardaki sistemlerin sevindirici şekilde çocukları algılama konusunda daha iyi olduğunu gösteriyor. Halen birçok model yüzde 100 mükemmel değil ancak test edilen araçlar çocukları yaklaşan diğer araçlardan daha iyi algılıyor ve otomatik durdurmayı daha yüksek fren uygulayarak gerçekleştiriyor. Açık olarak önümüzdeki dönemde çok daha iyi hale getirilmeleri gereken bu sistemler, eksik yanlarına rağmen şimdiden çok sayıda kişinin yaralanmasını önlemiş durumdalar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenlik konusunda bundan önce Volkswagen gündeme gelmiş, firmanın araçlarına bir çıkış uyarı sistemi ekleyeceği aktarılmıştı. Bu özellikle bisiklet sürücülerini korumak adına güzel görünüyordu. Yapılan açıklamaya göre çıkış uyarı sistemi firmanın birçok yeni aracında standart olarak sunulacak, bazı araçlara ise opsiyonel olarak eklenecek. Peki bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor? Şirketin geliştirdiği altyapı araçların arka tamponlarındaki sensörleri kullanıyor ve örneğin arkadan gelen bir bisikletli olduğunu algılarsa sürücüye kapıyı açmaması özelinde sesli ve görsel uyarı veriyor.

Eğer sürücü kapıyı bu uyarıya rağmen açmaya çalışırsa, aracın buna bazı modellerde kesinlikle izin vermeyeceği belirtiliyor. Bu gerçekten güzel görünüyor çünkü arkaya bakmadan açılan kapılar nedeniyle çok sayıda bisiklet sürücüsüne çok ciddi şekilde zarar verilebiliyor. Araçlar yanaştırıldıktan sonraki üç dakika içerisinde sürekli aktif olacağı aktarılan sistem, elbette yayalara ve yavaş giden motosiklet sürücülerine karşı da bir ekstra koruma sağlıyor.

Yapılan otomatik frenleme testi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu